Прејди на содржината

Горње Пијавшко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горње Пијавшко
Gornje Pijavško
Горње Пијавшко is located in Slovenia
Горње Пијавшко
Горње Пијавшко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′6.7″N 15°25′2.2″E / 45.985194° СГШ; 15.417278° ИГД / 45.985194; 15.417278
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,29 км2 (0,50 ми2)
Надм. вис.&10000000000000171800000171,8 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина59/км2 (150/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Горње Пијавшко (словенечки: Gornje Pijavško) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.