Планина во Подбочје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планина во Подбочје
Planina v Podbočju
Skyline of Планина во Подбочје
Планина во Подбочје is located in Slovenia
Планина во Подбочје
Планина во Подбочје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′48.2″N 15°30′25.2″E / 45.830056° СГШ; 15.507000° ИГД / 45.830056; 15.507000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,7 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000678600000678,6 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина17/км2 (44/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Планина во Подбочје (словенечки: Planina v Podbočju) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.