Кочно (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочно
Kočno
Кочно is located in Slovenia
Кочно
Кочно
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°58′2.2″N 15°25′0.8″E / 45.967278° СГШ; 15.416889° ИГД / 45.967278; 15.416889
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,49 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000414300000414,3 м
Население (2020)
 • Вкупно12
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Кочно (словенечки: Kočno) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.