Сеново (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сеново
Senovo
Skyline of Сеново
Сеново is located in Slovenia
Сеново
Сеново
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′33.2″N 15°28′49.3″E / 46.025889° СГШ; 15.480361° ИГД / 46.025889; 15.480361
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,29 км2 (1,27 ми2)
Надм. вис.&10000000000000240500000240,5 м
Население (2020)
 • Вкупно2.254
 • Густина690/км2 (1,800/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8281

Сеново (словенечки: Senovo) — мал град во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.