Сподње Дуле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподње Дуле
Spodnje Dule
Сподње Дуле is located in Slovenia
Сподње Дуле
Сподње Дуле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′41.2″N 15°26′22.9″E / 45.961444° СГШ; 15.439694° ИГД / 45.961444; 15.439694
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,42 км2 (0,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000395199999395,2 м
Население (2020)
 • Вкупно66
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Сподње Дуле (словенечки: Spodnje Dule) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.