Стари Град (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стари Град
Stari Grad
Поглед на Стари Град
Стари Град is located in Slovenia
Стари Град
Стари Град
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′49.8″N 15°32′16.8″E / 45.947167° СГШ; 15.538000° ИГД / 45.947167; 15.538000
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,41 км2 (0,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000156800000156,8 м
Население (2020)
 • Вкупно207
 • Густина500/км2 (1,300/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Стари Град (словенечки: Stari Grad) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.