Прејди на содржината

Рештањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рештањ
Reštanj
Рештањ is located in Slovenia
Рештањ
Рештањ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′35.4″N 15°28′58.3″E / 46.043167° СГШ; 15.482861° ИГД / 46.043167; 15.482861
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна9,34 км2 (3,61 ми2)
Надм. вис.&10000000000000420300000420,3 м
Население (2020)
 • Вкупно227
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8281

Рештањ (словенечки: Reštanj) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.