Анже (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анже
Anže
Анже is located in Slovenia
Анже
Анже
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′27.2″N 15°31′12.8″E / 45.990889° СГШ; 15.520222° ИГД / 45.990889; 15.520222
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,92 км2 (1,13 ми2)
Надм. вис.&10000000000000209800000209,8 м
Население (2020)
 • Вкупно108
 • Густина37/км2 (96/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Анже (словенечки: Anže) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.