Сподњи Стари Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподњи Стари Град
Spodnji Stari Grad
Сподњи Стари Град is located in Slovenia
Сподњи Стари Град
Сподњи Стари Град
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′41.1″N 15°32′9.7″E / 45.944750° СГШ; 15.536028° ИГД / 45.944750; 15.536028
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,23 км2 (0,86 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153400000153,4 м
Население (2020)
 • Вкупно243
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Сподњи Стари Град (словенечки: Spodnji Stari Grad) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.