Либељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либељ
Libelj
Либељ is located in Slovenia
Либељ
Либељ
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′42.5″N 15°26′35.4″E / 45.945139° СГШ; 15.443167° ИГД / 45.945139; 15.443167
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,37 км2 (0,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000275100000275,1 м
Население (2020)
 • Вкупно14
 • Густина38/км2 (98/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Либељ (словенечки: Libelj) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.