Врбина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбина
Vrbina
Поглед на Врбина
Врбина is located in Slovenia
Врбина
Врбина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′38″N 15°30′26.1″E / 45.94389° СГШ; 15.507250° ИГД / 45.94389; 15.507250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,93 км2 (0,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155800000155,8 м
Население (2020)
 • Вкупно3
 • Густина1,6/км2 (4,0/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Врбина (словенечки: Vrbina) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.