Шедем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шедем
Šedem
Шедем is located in Slovenia
Шедем
Шедем
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′22.4″N 15°27′33.9″E / 46.039556° СГШ; 15.459417° ИГД / 46.039556; 15.459417
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,85 км2 (0,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000473000000473 м
Население (2020)
 • Вкупно140
 • Густина76/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8281

Шедем (словенечки: Šedem) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.