Мали Подлог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Подлог
Mali Podlog
Мали Подлог is located in Slovenia
Мали Подлог
Мали Подлог
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′33.5″N 15°26′57.1″E / 45.909306° СГШ; 15.449194° ИГД / 45.909306; 15.449194
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,45 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000156300000156,3 м
Население (2020)
 • Вкупно120
 • Густина83/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Мали Подлог (словенечки: Mali Podlog) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.