Страње (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страње
Stranje
Страње is located in Slovenia
Страње
Страње
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°2′17.6″N 15°24′37.2″E / 46.038222° СГШ; 15.410333° ИГД / 46.038222; 15.410333
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна6,06 км2 (2,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000440899999440,9 м
Население (2020)
 • Вкупно90
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8283

Страње (словенечки: Stranje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.