Прејди на содржината

Брезје кај Довшкоф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезје кај Довшкоф
Brezje pri Dovškem
Брезје кај Довшкоф is located in Slovenia
Брезје кај Довшкоф
Брезје кај Довшкоф
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°1′47.2″N 15°26′57.8″E / 46.029778° СГШ; 15.449389° ИГД / 46.029778; 15.449389
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,84 км2 (0,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000326300000326,3 м
Население (2020)
 • Вкупно112
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8281

Брезје кај Довшкоф (словенечки: Brezje pri Dovškem) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.