Прејди на содржината

Подлипа (Кршко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подлипа
Podlipa
Подлипа is located in Slovenia
Подлипа
Подлипа
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′54.2″N 15°22′41.6″E / 45.915056° СГШ; 15.378222° ИГД / 45.915056; 15.378222
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,197 км2 (0,076 ми2)
Надм. вис.&10000000000000210900000210,9 м
Население (2020)
 • Вкупно50
 • Густина250/км2 (660/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Подлипа (словенечки: Podlipa) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.