Јеленик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јеленик
Jelenik
Јеленик is located in Slovenia
Јеленик
Јеленик
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′40.6″N 15°22′6.5″E / 45.944611° СГШ; 15.368472° ИГД / 45.944611; 15.368472
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,7 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000308699999308,7 м
Население (2020)
 • Вкупно55
 • Густина79/км2 (200/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Јеленик (словенечки: Jelenik) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.