Врхуље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врхуље
Vrhulje
Врхуље is located in Slovenia
Врхуље
Врхуље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′12.4″N 15°24′58.1″E / 45.953444° СГШ; 15.416139° ИГД / 45.953444; 15.416139
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,01 км2 (0,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000355000000355 м
Население (2020)
 • Вкупно31
 • Густина31/км2 (79/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Врхуље (словенечки: Vrhulje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.