Младје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Младје
Mladje
Младје is located in Slovenia
Младје
Младје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′49.6″N 15°28′35.4″E / 45.847111° СГШ; 15.476500° ИГД / 45.847111; 15.476500
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,32 км2 (0,51 ми2)
Надм. вис.&10000000000000383199999383,2 м
Население (2020)
 • Вкупно26
 • Густина20/км2 (51/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Младје (словенечки: Mladje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.