Песје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Песје
Pesje
Поглед на Песје
Песје is located in Slovenia
Песје
Песје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′27.8″N 15°33′14.6″E / 45.941056° СГШ; 15.554056° ИГД / 45.941056; 15.554056
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна3,48 км2 (1,34 ми2)
Надм. вис.&10000000000000163900000163,9 м
Население (2020)
 • Вкупно89
 • Густина26/км2 (66/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8270

Песје (словенечки: Pesje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.