Равне кај Здоле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равне кај Здоле
Ravne pri Zdolah
Равне кај Здоле is located in Slovenia
Равне кај Здоле
Равне кај Здоле
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°59′27.1″N 15°32′44.3″E / 45.990861° СГШ; 15.545639° ИГД / 45.990861; 15.545639
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна4,35 км2 (1,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000364899999364,9 м
Население (2020)
 • Вкупно215
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8272

Равне кај Здоле (словенечки: Ravne pri Zdolah) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.