Костањек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костањек
Kostanjek
Костањек is located in Slovenia
Костањек
Костањек
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′32.3″N 15°32′29.2″E / 46.008972° СГШ; 15.541444° ИГД / 46.008972; 15.541444
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,97 км2 (1,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000337699999337,7 м
Население (2020)
 • Вкупно134
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8272

Костањек (словенечки: Kostanjek) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.