Немшка Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немшка Гора
Nemška Gora
Немшка Гора is located in Slovenia
Немшка Гора
Немшка Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°57′3.4″N 15°25′51″E / 45.950944° СГШ; 15.43083° ИГД / 45.950944; 15.43083
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна0,19 км2 (0,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000321500000321,5 м
Население (2020)
 • Вкупно28
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8273

Немшка Гора (словенечки: Nemška Gora) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.