Прејди на содржината

Подбочје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подбочје
Podbočje
Поглед на Подбочје
Подбочје is located in Slovenia
Подбочје
Подбочје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′56″N 15°27′46.6″E / 45.86556° СГШ; 15.462944° ИГД / 45.86556; 15.462944
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,46 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153199999153,2 м
Население (2020)
 • Вкупно324
 • Густина220/км2 (570/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8312

Подбочје (словенечки: Podbočje) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.