Прејди на содржината

Подулце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подулце
Podulce
Подулце is located in Slovenia
Подулце
Подулце
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′45.1″N 15°22′17.8″E / 45.929194° СГШ; 15.371611° ИГД / 45.929194; 15.371611
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,41 км2 (0,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000240699999240,7 м
Население (2020)
 • Вкупно137
 • Густина97/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Подулце (словенечки: Podulce) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.