Разтез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разтез
Raztez
Разтез is located in Slovenia
Разтез
Разтез
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′40.4″N 15°31′2.3″E / 46.011222° СГШ; 15.517306° ИГД / 46.011222; 15.517306
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна2,65 км2 (1,02 ми2)
Надм. вис.&10000000000000309300000309,3 м
Население (2020)
 • Вкупно76
 • Густина29/км2 (74/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8280

Разтез (словенечки: Raztez) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.