Прејди на содржината

Пијана Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пијана Гора
Pijana Gora
Пијана Гора is located in Slovenia
Пијана Гора
Пијана Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′26.4″N 15°23′24.9″E / 45.940667° СГШ; 15.390250° ИГД / 45.940667; 15.390250
Држава Словенија
Традиционален регионДолењска
Статистички регионПосавски
ОпштинаКршко
Површина
 • Вкупна1,01 км2 (0,39 ми2)
Надм. вис.&10000000000000268699999268,7 м
Население (2020)
 • Вкупно10
 • Густина9,9/км2 (26/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.8274

Пијана Гора (словенечки: Pijana Gora) — населба во Општина Кршко во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долењска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.