Разлика помеѓу преработките на „Папа Каликст I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 532 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: ru:Каликст I)
other = Каликст
}}
 
'''Папа Каликст I''' бил [[папа|римски папа]] пет години, од [[20 декември]] [[217]] година до [[222]], во време на управувањето на римските императори Хелиогабал и Александар Север. Тој е маченик според [[Ватикан]], е канонизиран за светец од [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. Негов празник е 14 [[октомври]].
 
{{Папи}}
 
{{DEFAULTSORT:Каликст I}}
[[Категорија:Папи|К]]
[[Категорија:ВатиканПочинати во 222 година]]
[[Категорија:Папи]]
[[Категорија:Папски светци]]
[[Категорија:Ранохристијански маченици]]
[[Категорија:Христијански светци од 3 век]]
[[Категорија:Христијански маченици од 3 век]]
[[Категорија:Ранохристијански контроверзии]]
[[Категорија:Погреби во црквата Санта Марија ин Трастевере]]
 
[[af:Pous Callixtus I]]

Прегледник