Википедија:Избрана слика/2021/јуни

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јуни 2021 година.


1 јуни 2021 2 јуни 2021
Dülmen, Heilig-Kreuz-Kirche, Uhrwerk -- 2019 -- 3056.jpg
Механизам во часовникот на црквата „Св. Крст“ во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Lion (Panthera leo) old male Chobe.jpg
Стар лав (Panthera leo) во Националниот парк Чобе, Боцвана.
3 јуни 2021 4 јуни 2021
Dead Vlei, Sossusvlei, Namibia, 2018-08-06, DD 018-033 PAN.jpg
Широк поглед на пределот околу Сосусфлај, Намибија.
Spiti River Kaza Himachal Jun18 D72 7232.jpg
Високогорската долината на реката Спити во Химачал, Индија.
5 јуни 2021 6 јуни 2021
Otira River in Arthur's Pass National Park, New Zealand.jpg
Реката Отира во Националниот парк Артуров Превој, Нов Зеланд.
PushkinGory asv2018-07 img05 Mikhailovskoe.jpg
Една од собите во домот на А. С. Пушкин на поседот Михајловское во Псковската област, Русија.
7 јуни 2021 8 јуни 2021
צנחנים בכותל המערבי.jpg
Падобранци крај Западниот ѕид — позната фотографија на Давид Рубингер од 7 јуни 1967 г.
Pudong Shanghai November 2017 panorama.jpg
Квечерина над Пудунг во Шангај, Кина.
9 јуни 2021 10 јуни 2021
Wroclaw - Muzeum Narodowe.jpg
Националниот музеј крај реката Одра во Вроцлав, Полска.
Kasyno Szlacheckie we Lwowie (1).jpg
Скалиште на Домот на научниците во Лавов, Украина.
11 јуни 2021 12 јуни 2021
Building in Floyd Bennett Field (40715h).jpg
Графити околу прозорец на напуштена зграда во Бруклин, Њујорк.
Ансамбль колегіуму Кременець DSC7894.jpg
Поранешниот Исусовски колегиум во Кременец, Тернополска област, Украина.
13 јуни 2021 14 јуни 2021
Volcán de Ollagüe, Bolivia, 2016-02-03, DD 80-88 PAN.JPG
Висок вулкански предел на Андите, крај границата меѓу Боливија и Чиле.
Chacma baboon (Papio ursinus griseipes) male head.jpg
Мечкин павијан (Papio ursinus griseipes) во Националниот парк Чобе, Боцвана.
15 јуни 2021 16 јуни 2021
E-burg asv2019-05 img49 Opera and Ballet House.jpg
Оперско-балетскиот театар во Екатеринбург, Русија.
Münster, LWL-Museum für Kunst und Kultur, Lichtkunstwerk "Silberne Frequenz" -- 2020 -- 6445.jpg
Скулптурата „Сребрена фреквенција“ (Ото Пине, 1970/71, прераб. 2012/14) на Музејот на уметноста и културната историја во Минстер, Германија.
17 јуни 2021 18 јуни 2021
Bergtocht van Watles via Sesvennahütte en de Uina Slucht naar Sur En 19-09-2019. (actm.) 22.jpg
Планинарскиот дом „Сесвена“ во Јужен Тирол (Италија), на границата со Швајцарија.
Rockies in the morning.jpg
Утро во Националниот парк Банф, Алберта, Канада.
19 јуни 2021 20 јуни 2021
Greenland Express Fokker F100 at Lviv International Airport (original).jpg
Авион Фокер 100 („Гренланд експрес“) na Меѓународниот аеродром Лавов, Украина.
Mermaid Parade (61042).jpg
Човек преоблечен во морско суштество на Парадата на сирените во Кони Ајленд, Њујорк.
21 јуни 2021 22 јуни 2021
2017.08.29.-02-Anglersee Huettenfeld-Lampertheim--Grosse Sumpfschwebfliege-Weibchen.jpg
Голема мочуришна лебдечка мува (Helophilus trivittatus, женка).
Bontecou Lake Milky Way panorama.jpg
Млечниот Пат над езерото Бонтеку во Њујорк, САД.
23 јуни 2021 24 јуни 2021
Традиционално сервиран ајвар.jpg
Македонски ајвар со француско лепче, чешне лук, лути пиперки и чајна.
Mangosteen scale v2.jpg
Мангостан (Garcinia mangostana) — тропско овошје од Југоисточна Азија.
25 јуни 2021 26 јуни 2021

Данска карта на Гренланд од 1937 г.
Bamboo Forest, Arashiyama, Kyoto, Japan.jpg
Бамбусова шума во Арашијама кај Кјото, Јапонија.
27 јуни 2021 28 јуни 2021
Conical shadow of Mount Nam Xay over green trees at golden hour, South-West view from the top, Vang Vieng, Laos.jpg
Сенка на планината Нам Сај. Покраина Виентијан, Лаос.
Zürich view Quaibrücke 20200702.jpg
Реката Лимат низ стариот дел на Цирих, Швајцарија.
29 јуни 2021 30 јуни 2021
Zaaddozen van een Alstroemeria aurea 26-07-2020 (d.j.b.) 01.jpg
Чаури на перуански лилјан (Alstroemeria aurea).
Hemerocallis fulva 2018 G1.jpg
Портокалов лилјан по дожд во Виница, Украина.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јуни 2021 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот