Википедија:Избрана слика/2021/мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец мај 2021 година.


1 мај 2021 2 мај 2021
Three wheeler in Pingyao.jpg
Луѓе како одат на работа наутро во Пингјао, Кина во јуни 2007 г.
Lady with an Ermine - Leonardo da Vinci - Google Art Project.jpg
Дама со ласица од Леонардо да Винчи, кој починал на денешен ден во 1519 г.
3 мај 2021 4 мај 2021
Dülmen, Kirchspiel, Börnste, Felder und Bäume -- 2017 -- 3238.jpg
Јато гуски на квечерина во селцето Бернсте кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Facocero común (Phacochoerus africanus), parque nacional de Zambeze, Zimbabue, 2018-07-28, DD 01.jpg
Брадавичеста свиња (Phacochoerus africanus) во Националниот парк Замбези, Зимбабве.
5 мај 2021 6 мај 2021
Erinaceus roumanicus 2020 G2.jpg
Северен белоград еж (Erinaceus roumanicus) во Украина.
View of Kaikoura Ranges, New Zealand.jpg
Венецот Каикоура и реката Кофаи, Нов Зеланд
7 мај 2021 8 мај 2021
Tokyo Metro and JR East at Ochanomizu, Tokyo.jpg
Воз на Токиското метро како ја преминува реката Канда, а над него е воз кој заминува од Очаномизу.
Rock hyrax (Procavia capensis) 2.jpg
Пештерник камењар (Procavia capensis) во Еронго, Намибија. Заедно со ламантинот, пештерниците се најблиски сродници на слоновите.
9 мај 2021 10 мај 2021
Katsushika Hokusai, published by Nishimuraya Yohachi (Eijudō) - Fine Wind, Clear Weather (Gaifū kaisei), also known as Red Fuji, from the series Thirty-six Views o... - Google Art Project - Cropped.jpg
Јужен ветер, ведро небо — поглед на планината Фуџи од Кацушика Хокусај, 1830–32 г.
Darwin (AU), Stokes Hill Wharf -- 2019 -- 4362.jpg
Пристаништето „Стоукс Хил“ во Дарвин, Австралија.
11 мај 2021 12 мај 2021
Zaaddoos van een goudsbloem (Calendula officinalis) 11-09-2020 (d.j.b.).jpg
Семе на невен (Calendula officinalis).
Кришталеві крила.jpg
Жолтокрила стрелка (Sympetrum flaveolum) во Киев, Украина.
13 мај 2021 14 мај 2021
Brooklyn Botanic Garden New York May 2015 panorama 2.jpg
Јапонската градина во Бруклин, Њујорк.
Pato aguja africano (Anhinga rufa), parque nacional de Chobe, Botsuana, 2018-07-28, DD 46.jpg
Африканска змијовратка (Anhinga rufa) како бара риби во реката Чобе, Боцвана.
15 мај 2021 16 мај 2021
Moscow KievskayaFL metro station asv2018-08.jpg
Перон на станицата „Киевскаја“ (Фиљовска линија) на Московското метро.
Hvannhagi 9.jpg
Езерото Хванхаги на островот Сувурој, Фарски Острови.
17 мај 2021 18 мај 2021
FCAB GL26C-2 2005, 2010 and GT22CU-3 2402 Ascotan.jpg
Воз како пренесува оловна руда од рудникот „Сан Кристобал“ (Боливија) до пристанишниот град Антофагаста (Чиле).
Після грози ).jpg
Карпатскиот биосферен резерват во Украина по невреме.
19 мај 2021 20 мај 2021
African fish eagle (Haliaeetus vocifer) Ethiopia.jpg
Африкански морски орел (Haliaeetus vocifer) на езеро во Етиопија.
Ferry light trail, Rostock.jpg
Светлинска трага на траектот „Мекленбург-Форпомерн“ во Варнеминде, Германија.
21 мај 2021 22 мај 2021
Black-winged stilt courtship behaviour.jpg
Додворување на долгонога шлука (Himantopus himantopus). Полуостров Кинбурн, Украина.
Aveiro March 2012-12.jpg
Светилникот во Авеиро на западниот брег на Португалија.
23 мај 2021 24 мај 2021
African bush elephants (Loxodonta africana) female with six-week-old baby.jpg
Африкански савански слон (Loxodonta africana, женка) со младенче во Матеци, на границата помеѓу Зимбабве и Боцвана.
Parboiled rice with chicken, peppers, cucurbita, peas and tomato.jpg
Обарен ориз со пилешко, пиперка, тиква, грашок и домат.
25 мај 2021 26 мај 2021
CSIRO ScienceImage 3881 Five Antennas at Narrabri.jpg
Петчлен радиотелескопски строј кај Нарабри, Австралија.
Nikola Tesla, with his equipment EDIT.jpg
Никола Тесла во неговата лабораторија во Колорадо Спрингс со високонапонскиот трансформатор, 1899 г.
27 мај 2021 28 мај 2021
Spb 06-2017 img47 Church on the Blood.jpg
Надолен поглед на црквата „Вознесение Христово“ во Санкт Петербург, Русија.
Detail of Distinction Hotel facade, Christchurch, New Zealand.jpg
Прозорци на хотелот „Дистинкшн“ во Крајстчерч, Нов Зеланд.
29 мај 2021 30 мај 2021
Larus californicus Palo Alto May 2011 001.jpg
Калифорниски галеб (Larus californicus) во езерце кај Пало Алто, Калифорнија.
68-104-9007 Kamianets-Podilskyi Fortress RB 18 2.jpg
Тврдината во Каменец Подолски, Украина.
31 мај 2021
Wroclaw- Dworzec, perony.jpg
Главната железничка станица во Вроцлав — најпрометна во цела Полска.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец мај 2021 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот