Википедија:Избрана слика/2009/декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архива на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец декември 2009 година.


1 декември 2009 2 декември 2009
Thomas Bresson - Aeshna cyanea-1 (by).JPG
Вилинско коњче од видот Aeshna Cyanea во лет.
A surfer at the wave edit.jpg
Калифорниски сурфер крај брегот на Санта Круз во северна Калифорнија.
3 декември 2009 4 декември 2009
Albi cathedral - choir and choir screen.jpg
Хор и параван во Албиската катедрала, Франција.
Boulevard du Temple by Daguerre.jpg
Булеварот ди Тампл во Париз на дагеротип, 1838 г. Ова е првата фотографија на која е прикажан човек. Булеварот бил многу прометен, но бидејќи осветлувањето траело 10 минути, сообраќајот бил сепак пребрз за да се појави на сликата. Исклучок од ова е човекот долу-лево, кој се гледа бидејќи стоел мирно доволно време додека му ги чистеле чевлите.
5 декември 2009 6 декември 2009
Baby playing with yellow paint. Work by Dutch artist Peter Klashorst entitled "Experimental".jpg
Детенце си игра со жолта боја. Дело на холандскиот уметник Петер Класхорст насловено како „Експериментално“.
Passage - Nuits de Hautecombe 2008 - 7.jpg
Настап на групата „Пасаж“ на октомвриските вечери во Савоја, Франција во 2008 г.
7 декември 2009 8 декември 2009
Auto wreck, USA, 1923.jpg
Расипан автомобил во Мериленд, САД, 1923 г.
Crowds of French patriots line the Champs Elysees-edit2.jpg
Толпа родољуби крај булеварот на Елисејските Полиња ги посматра слободните француски тенкови и полугасеничари од Втората Оклопна дивизија на генералот Леклерк како поминува низ Триумфалната порта, по ослободувањето на Париз на 26 август 1944 г.
9 декември 2009 10 декември 2009
Bank of Tanzania golden hour.jpg
Дирекцијата на Банката на Танзанија во Дар ес Салам, Танзанија.
Canna sp.jpg
Цвет и листови од кана на планината Килиманџаро, Танзанија.
11 декември 2009 12 декември 2009
Red Arrows Radom 2009 b.JPG
Црвени Стрели, акробатската ескадрила на британското Кралско воздухопловство лета во формација на манифестацијата „Радомски аеромитинг 2009“.
Pieris brassicae (6).jpg
Зелкар (Pieris brassicae) на летен јоргован (Buddleja davidii)
13 декември 2009 14 декември 2009
DTM Mercedes W204 DiResta09 amk.jpg
Мерцедес-Бенц на трка на ДТМ во сезоната 2009 (C-Класа, W204). Возач: Пол ди Реста
Nueva Esparta Mapa Vial.svg
Карта на Нуева Еспарта, една од 23-те држави на Венецуела.
15 декември 2009 16 декември 2009
Oceana RadioHH.jpg
Пејачката Окејана изведува на манифестацијата „Радио Хамбург Топ 820“.
POL COA Trzaska.svg
Грб „Тржаска“ на полските благороднички семејства
17 декември 2009 18 декември 2009
Lake Manyara Wildlife.jpg
Диви животни во националниот парк Мањарско Езеро, Танзанија. Крај езерото изобилуваат зебрите и други видови животни.
VanGogh-starry night ballance1.jpg
Винсент ван Гог - „Ѕвездената ноќ“. Масло на платно 73 × 92 cm.
19 декември 2009 20 декември 2009
Graphomya eustolia.jpg
Мува од видот Graphomya eustolia со должина од околу 8mm. Сликано на планините Улугуру, Танзанија
ZM1210-operating edit2.jpg
Никси-цевка Telefunken ZM1210. Пречник: 19mm, висина на бројките: 15,5mm. Цевката има единаесет катоди: десет ги образуваат бројките од 0 до 8, а една (долу-десно) е децимална точка.
21 декември 2009 22 декември 2009
Sympetrum striolatum 3(loz).jpg
Прстенесто вилинско коњче (Sympetrum striolatum) во природен резерват во Долна Саксонија, Германија.
4-14 Marines in Fallujah.jpg
Американски маринци - екипаж на хаубица M-198 155mm од IV баталјон, XIV маринци
23 декември 2009 24 декември 2009
Gamsleitenspitze-edit.jpg
Врвот Гамслајтеншпице, Обертаурен, Австрија гледан од запад.
RedDeerStag.jpg
Обичен елен (Cervus elaphus) со кадифено роговје во Глен Торидон, Шкотска
25 декември 2009 26 декември 2009
Morogoro panorama.jpg
Панорама на градот Морогоро, Танзанија. Во позадината се гледаат планините Нгуру.
Tainan Streetscene amk.jpg
Улицата Шенунг со храмот Џи Хе Танг во Тајнан, Тајван
27 декември 2009 28 декември 2009
Waldemmental Juli2007.jpg
Поглед од Залвиден над Зеренберг на планините и долината Валдеме (Маринтал) во регионот Ентлебух, Швајцарија.
A Wilde time 3.jpg
Оскар Вајлд, ~1882 г.
29 декември 2009 30 декември 2009
Louis Huard - The Punishment of Loki.jpg
„Казната на Локи“ од Луј Уар.
NASA Mars Rover.jpg
Компјутерски приказ на возило за истражување на Марс.
31 декември 2009
Monkey eating.jpg
Макак-крабојад (Macaca fascicularis) јаде кикиритки. Сликано во Бангалор, Индија

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец декември 2009 година.
  • thumb=yes - прикажува слика во рамка
  • title=yes - приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no - не прикажувај опис
  • float=left/right - за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day - датум за кој се бара слика на денот