Википедија:Избрана слика/2016/декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец декември 2016 година.


1 декември 2016 2 декември 2016
Düsseldorf, Rheinturm -- 2015 -- 8127.jpg
Рајнската кула во Диселдорф, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Torm detsembris. Merivälja Muul.jpg
Декемвриска бура во Талинскиот Залив кај Меривелја, Естонија.
3 декември 2016 4 декември 2016
Cologne Main Station May 2015.JPG
Внатрешност на Главната железничка станица во Келн, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Stephansdom Barbarakapelle Gewölbe 01.JPG
Свод на капелата „Св. Варвара“ во катедралата „Св. Стефан“, Виена.
5 декември 2016 6 декември 2016
Christian IXs Chapel Dome Interior 2015-03-31-4812.jpg
Неовизантиска купола на Капелата на Кристијан IX во катедралната црква во Роскилде, Данска.
Anfiteatro, Valle de la Luna, San Pedro de Atacama, Chile, 2016-02-01, DD 149.JPG
Карпестата образба „Амфитеатар“ во Месечевата Долина на пустината Атакама, Чиле
7 декември 2016 8 декември 2016
Reynisfjara and Reynisdrangar, Iceland.jpg
Поглед на плажата Рејнисфјара и базалтната образба Рејнисдрангар од полуостровот Дирхолеј, Исланд.
Thomas Jefferson's Monticello.JPG
Монтичело“ — главната робовладетелска плантажа на третиот американски претседател, Томас Џеферсон. Куќата е негово сопствено дело и се наоѓа кај Шарлотсвил, Вирџинија.
9 декември 2016 10 декември 2016
Escena de un accidente de coche cerca de San Pedro de Atacama, Chile, 2016-02-01, DD 147.jpg
Место на сообраќајка крај патот за Сан Педро де Атакама, Чиле. Автомобилот е зачуван, и до него е направено спомен-обележје за настраданите.
Hersilia-2016-06-19-002.jpg
Долгоплет пајак (Hersilia sp.) како фаќа црцорец.
11 декември 2016 12 декември 2016
View from Skaftafell National Park July 2014 -4.jpg
Поглед на реката Скејдарау од висорамнината Скафтафелсхејди во националниот парк Ватнајекидл, Исланд.
Mina de Chuquicamata, Calama, Chile, 2016-02-01, DD 121.JPG
Поглед во државниот рудник Чукикамата кај Калама, северно Чиле — најголем површински коп на бакар во светот.
13 декември 2016 14 декември 2016
Justizpalast at dusk 2.JPG
Палатата на правдата во Минхен — здание во необарокен стил, во кое се сместени Министерството а правда на Баварија и Окружниот суд I на Минхен.
Bufonaria perelegans 2010 G1.jpg
Школка на морскиот полжав Bufonaria perelegans (должина: 83 мм).
15 декември 2016 16 декември 2016
Thane Creek and Elephanta Island 03-2016 - img32 flying gull.jpg
Кафеавоглав галеб (Chroicocephalus brunnicephalus) пристаништето во Мумбај, Индија.
Warwick Castle May 2016.jpg
Воричкиот замок од мостот на реката Ејвон во Ворикшир, Англија.
17 декември 2016 18 декември 2016
Vervain hummingbird (Mellisuga minima).jpg
Џуџесто колибри (Mellisuga minima) на подрачјето на Сините Планини, Јамајка.
Munich subway station Dülferstraße.jpg
Станицата „Дилферштрасе“ на Минхенското метро.
19 декември 2016 20 декември 2016
Acherontia-Kadavoor-2016-06-23-001.jpg
Ларва на мртовечка глава (Acherontia spp.)
Laguna Honda, Bolivia, 2016-02-03, DD 34.JPG
Лагуна Онда — солено езеро на надморска височина од 4.114 м во департманот Потоси, југозападна Боливија, недалеку од границата со Чиле.
21 декември 2016 22 декември 2016
Nymphenburger Schloss at sunset.JPG
Дворецот Нимфенбург во Минхен — летен дом на владетелите на Баварија од династијата Вителсбаховци.
Mallnitz Seebachtal 01.jpg
Зебашката Долина и планината Анкогел (3.252 м) во националниот парк Високи Таури кај Малниц, Корушка, Австрија.
23 декември 2016 24 декември 2016
Reichstagsgebäude mit Weihnachtsbaum bei Nacht, Berlin, 151223, ako.jpg
Рајхстагот во Берлин со новогодишна елка навечер.
Cukrowicz nachbaur Kapelle 1.JPG
Внатрешност на Капелата на Фордере Нидере во планините кај Анделсбух, Предарлска, Австрија.
25 декември 2016 26 декември 2016
Maria Laach Kirche Gnadenbild 01.JPG
Иконата Богородица Шестопрста во црквата во Марија Лах на Јауерлинг, Долна Австрија. Непознат мајстор, втора половина на XV век.
Kuznetsk Alatau 1.jpg
Зимски предел на венецот Кузнецки Алатау, јужен Сибир.
27 декември 2016 28 декември 2016
Pürgg Johanneskapelle Innenraum 01.JPG
Романската капела „Св. Јован“ во Пирг, Штаерска, Австрија. Живописот е од XII, а распетието од XI век.
Yacare caiman (Caiman yacare) 2.jpg
Јакарски кајман (Caiman yacare) во мочуриштето Пантанал, Бразил.
29 декември 2016 30 декември 2016
Juist, Memmertfeuer -- 2014 -- 3533.jpg
Светилникот „Мемертски оган“ (Memmertfeuer) на островот Јист, Долна Саксонија (област Источна Фризија), Германија.
Sonntagberg Basilika Deckenfresken 02.JPG
Тавански живопис во Зонтагбершката базилика, Долна Австрија. Насликал: Даниел Гран (1738–43).
31 декември 2016
July 4th fireworks, Washington, D.C. (LOC).jpg
Одбележувањето на Новата година подразбира свечени глетки, како овој четвртојулски огномет во Вашингтон, САД.

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец декември 2016 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот