Википедија:Избрана слика/2020/февруари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец февруари 2020 година.


1 февруари 2020 2 февруари 2020
Christchurch Town Hall of the Performing Arts, New Zealand.jpg
Градскиот културен дом на Крајстчерч, Нов Зеланд.
Edvard Munch - Madonna (1894-1895).jpg
Мадона (1894-95) од норвешкиот експресионистичии сликар Едвард Мунк.
3 февруари 2020 4 февруари 2020
Phalaenopsis Cultivar White 01.jpg
Бела молчеста орхидеја (Phalaenopsis).
Ara-Zoo-Muenster-2013-02.jpg
Вкрстена зеленокрила и алова ара.
5 февруари 2020 6 февруари 2020
Balaclava as suggested fashion piece for winter 2018 - modelled by ModelTanja.jpg
Девојка со фантомка.
Glaciar Lamplugh, Parque Nacional Bahía del Glaciar, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-19, DD 05-07 PAN.jpg
Поглед на ледникот Џон Хопкинс, Алјаска.
7 февруари 2020 8 февруари 2020
View north from Ben Lawers, Scotland.jpg
Поглед на планината Бен Лавер, Шкотска.
Spb 06-2017 img07 Trinity Cathedral.jpg
Купола на Троичкиот собор во Санкт Петербург, Русија.
9 февруари 2020 10 февруари 2020
Dülmen, Heilig-Kreuz-Kirche, Innenansicht -- 2019 -- 3022-6.jpg
Внатрешност на „Св. Крст“ во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Cuban black hawk (Buteogallus gundlachii).jpg
Црн глувчар (Buteogallus anthracinus gundlachii) во Куба.
11 февруари 2020 12 февруари 2020
Ahuriri River before sunrise, Canterbury, New Zealand.jpg
Реката Ахурири пред изгрејсонце во Кантербери, Нов Зеланд.
Palacio de Golestán, Teherán, Irán, 2016-09-17, DD 24-26 HDR.jpg
Голестанскиот дворец во Техеран, Иран.
13 февруари 2020 14 февруари 2020
Schwanenstein, Lohme, Insel Rügen, 170422, ako (3).jpg
Залутан леднички камен „Шваненштајн“ кај Ломе на островот Риген, Германија.
Rosy-faced lovebirds (Agapornis roseicollis roseicollis) composite.jpg
Розенколиси (Agapornis roseicollis roseicollis) во Еронго, Намибија.
15 февруари 2020 16 февруари 2020
Dülmen, Wildpark -- 2019 -- 3153-9.jpg
Ловиште кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Znojmo Old Town Panorama from Castle 20190217.jpg
Замокот и стариот град на Знојмо, Чешка.
17 февруари 2020 18 февруари 2020
NGC 6302 Hubble 2009.full.jpg
Поглед на маглината Бубачка (NGC 6302).
Iguana marina (Amblyrhynchus cristatus), isla Lobos, islas Galápagos, Ecuador, 2015-07-25, DD 47.JPG
Млада морска игуана (Amblyrhynchus cristatus) на островот Лобос во архипелагот Галапагос.
19 февруари 2020 20 февруари 2020
Daubeny's water lily at BBG (50824).jpg
Добениев воден лилјан (Nymphaea × daubenyana)
50pfg-koeln2.jpg
Вонредна банкнота (50 фенинзи) од Келн, 1922 г. на која е претставен градскиот карневал. Потпишан е градоначалникот Конрад Аденауер, подоцна прв канцеларна Западна Германија.
21 февруари 2020 22 февруари 2020
Ebrach Kirche rose window Orgel P4252411efs.jpg
Оргули и розетен прозорец на поранешната манастирска црква во Ебрах, Баварија, Германија.
Yaroslavl ElijahProphetChurchInterior 7302.jpg
Таваница на црквата „Св. Илија“ во Јарослављ, Русија.
23 февруари 2020 24 февруари 2020
Coleus (71543).jpg
Шарена коприва (Plectranthus scutellarioides)
Puesta de sol en el Refugio Nacional de Vida Silvestre Tetlin, Alaska, Estados Unidos, 2017-08-24, DD 92.jpg
Зајдисонце над природниот резерват Тетлин во Алјаска.
25 февруари 2020 26 февруари 2020
Münster, Aasee, Restaurants -- 2019 -- 3464-8.jpg
Мост и ресторани на вештачкото езеро Азе во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Wilkin River close to its confluence with Makarora River, Otago, New Zealand.jpg
Реката Вилкин во Отаго, Нов Зеланд.
27 февруари 2020 28 февруари 2020
Hallstatt kath. Kirche Marienaltar Werktagsseite 01.jpg
Богородичниот олтар во енориската црква во Халштат, Горна Австрија. Дело на Линехарт Астл, 1510–1520 г.
Portrait of Paul Trappen.jpg
Германскиот тегодигач Паул Трапен со медалите за најсилен човек на светот, околу 1915 г.
29 февруари 2020
Crocuses at BBG (43248).jpg
Снежни качунки (Crocus tommasinianus)

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец февруари 2020 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот