Википедија:Избрана слика/2019/август

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец август 2019 година.


1 август 2019 2 август 2019
Spotted fritillary (Melitaea didyma) underside Macedonia.jpg
Црвен шаренец (Melitaea didyma) во Националниот парк Галичица.
Ulm Münster Choraltar 01.jpg
Хорскиот олтар на Улмската катедрала во Баден-Виртемберг, Германија.
3 август 2019 4 август 2019
Olympic Roof Munich, July 2018 -02.jpg
Затезна покривна опна во Олимпискиот парк во Минхен, дело на Фрај Ото.
Blaubeuren Kloster Kirche Chorraum 01.jpg
Певница на манастирската црква во Блаубојрен, Баден-Виртемберг, Германија.
5 август 2019 6 август 2019
Heiligengrabe, Kloster Stift zum Heiligengrabe, Abtei, Treppenturm -- 2017 -- 9941-7.jpg
Врата во Царската кула на манастирот во Хајлигенграбе, Бранденбург, Германија.
Iglesia de San Juan el Real, Calatayud, España, 2017-01-08, DD 28-30 HDR.jpg
Таваница на црквата „Св. Јован Царски“ (XVII-XVIII в.) во градот Калатајуд, Сарагоса, Шпанија. Овде се чуваат најраните опстанати дела на сликарот Франциско Гоја.
7 август 2019 8 август 2019
Freiburg Münster rechtes Seitenschiff Schuhmacherfenster 01.jpg
Чевларскиот прозорец во Фрајбуршката катедрала, Баден-Виртемберг, Германија. Непознат мајстор, околу 1320 г.
Markideio Theatre, Paphos, Cyprus - cropped.jpg
Театарот „Маркидејо“ во Пафос, Кипар.
9 август 2019 10 август 2019
Panther chameleon (Furcifer pardalis) male Nosy Be.jpg
Пантерски камелеон (Furcifer pardalis, мажјак) на островот Нуси Бе, Мадагаскар.
Water for use in aerial firefighting being carried in a bucket attached to a MChS Mil Mi-26 heavylift helicopter.jpg
Црпка со вода на тешкиот противпожарен хеликоптер Ми-26 во Владивосток, Русија.
11 август 2019 12 август 2019
Landgericht Berlin, Littenstraße, Eingangshalle, 160906, ako.jpg
Влезна сала на покраинскиот суд во Берлин. Зградата е изградена на почетокот на XX век во необарокен стил.
Fuente Wittelsbacher, Plaza Lenbach, Múnich, Alemania, 2017-07-07, DD 11-14 HDR.jpg
Монументалната Вителсбаховска фонтана во Минхен. Изградена е во 1893-95 г. по нацрт на вајарот Адолф фон Хилдебранд.
13 август 2019 14 август 2019
KAS-Wiederaufbau-Bild-4-4.jpg
Изборен плакат на Демохристијански сојуз на Германија за првите повоени избори во 1949 г. Натписот гласи: „Немаме волшебно стапче, но можете да ни помогнете во работата. Гласајте за ДХС.“.
Mallnitz Stappitz Ankogel-Panorama 01.jpg
Планината Анкогел (3.252 м) во венецот Високи Таури гледана од долината кај Малниц во Корушка, Австрија.
15 август 2019 16 август 2019
Braunau Stadtpfarrkirche Bäckeraltar Marientod 01.jpg
Успение на Пресвета Богородица“ на Пекарскиот олтар во црквата „Св. Стефан“. Браунау на Ин, Горна Австрија. Непознат мајстор, ~ 1490 г.
Craigdarroch Castle just after sunset - view from the west, Victoria, Canada.jpg
Историскиот дом наречен „Замок Крегдарох“ во Викторија, Британска Колумбија, Канада.
17 август 2019 18 август 2019
ET Amhara asv2018-02 img068 Lake Tana at Bahir Dar.jpg
Нилски коњи во езерото Тана кај Бахир Дар, Етиопија.
Iglesia de La Compañía, Quito, Ecuador, 2015-07-22, DD 119-121 HDR.JPG
Таваница на Исусовската црква во Кито, Еквадор. Изградена е во XVII и XVIII век и се вбојува меѓу најзнаменитите барокни градби во Америка.
19 август 2019 20 август 2019
Koppie foam grasshopper (Dictyophorus spumans spumans) nymph.jpg
Пенлив скакулец (Dictyophorus spumans spumans) во Родепорт, ЈАР.
Rock and Cytisus scoparius flowers, Rosis cf01.jpg
Обична заечка (Cytisus scoparius) околу карпа во природниот парк Горен Лангдок, Франција.
21 август 2019 22 август 2019
RUS-2016-Aerial-SPB-Peter and Paul Fortress 03 (partial).jpg
Петропавловската тврдина со Воениот архив на Зајачкиот Остров, Санкт Петербург. Оваа податотека има прибелешки. Одете со глушецот врз сликата за да ги видите.
2017.05.13.-04-Bruehl Rohrhof--Gemeiner Schwefelporling.jpg
Комитска погача (Laetiporus sulphureus) во Брил, Баден-Виртемберг, Германија.
23 август 2019 24 август 2019
Хотинська фортеця в місячну ніч.jpg
Месечевина над Хотинската тврдина. Черновечка област, Украина.
Sandkrugbrücke, Berlin-Mitte, 160824, ako.jpg
Мостот „Зандкруг“ во Моабит, Берлин.
25 август 2019 26 август 2019
Chicago and Northwestern railroad locomotive shop fsac.1a34676u.jpg
Колска работилница на Северозападната железница во Чикаго. Сликано во декември 1942 г.
Münster, Fürstbischöfliches Schloss -- 2018 -- 1930-31 (cropped).jpg
Кнезоепископскиот дворец во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
27 август 2019 28 август 2019
Nilgiri tahr (Nilgiritragus hylocrius) female head.jpg
Нилгирски тар (Nilgiritragus hylocrius, женка) — ендемска коза од Западните Гати, јужна Индија.
Papaver oriëntale. Locatie, Tuinen Mien Ruys 02.jpg
Ориентална булка (Papaver orientale) во Холандија.
29 август 2019 30 август 2019
Misumena vatia Vs Episyrphus balteatus.jpg
Бел цветен пајак (Misumena vatia, женка) како јаде мармаладна мува (Episyrphus balteatus).
Columns in Roman gymnasium, Salamis, Northern Cyprus.jpg
Столбови на некогашната бања во Саламина, Северен Кипар.
31 август 2019
Puerto de Vestmannaeyjar, Heimaey, Islas Vestman, Suðurland, Islandia, 2014-08-17, DD 017-019 PAN.JPG
Пристаништето на островот Хејмаеј од групата Вестмански Острови, јужен Исланд.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец август 2019 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот