Википедија:Избрана слика/2017/април

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец април 2017 година.


1 април 2017 2 април 2017
Papilio polymnestor-Kadavoor-2016-07-27-002.jpg
Син мормон (Papilio polymnestor)
Berliner Dom, Ostseite, 160402, ako.jpg
Берлинската катедрала во мугри.
3 април 2017 4 април 2017
Catedral de Cádiz, España, 2015-12-08, DD 69-71 HDR.JPG
Криптата на катедралата во Кадис, Андалузија, Шпанија.
Munich subway station Mangfallplatz.JPG
Мангфалплац“ — станица на Минхенското метро.
5 април 2017 6 април 2017
Young Cossack Ivan Kudryavtsev.jpg
Четиригодишен Бајкалски Козак во селото Бајан, Бурјатија, Русија.
Berlin - Schloss Bellevue2.jpg
Дворецот Белви во Берлин — седиште на претседателот на Германија.
7 април 2017 8 април 2017
Berlin - Berliner Fernsehturm - Fensterreinigung.jpg
Чистач на прозори на Берлинската телевизиска кула.
CRS-8 (26239020092).jpg
Прв степен на ракета „Фалкон 9 Фул траст“ на самостоен брод за слетување на носечки ракети.
9 април 2017 10 април 2017
Koenigssee - Hirschau Peninsula 03.jpg
Историски објект на полуостровот Хиршау, Кенигзе, во Баварија, дел од Националниот парк Берхтесгаден.
Paris Sainte Chapelle East View 02.JPG
Светата капела со портата на Судската палата во Париз.
11 април 2017 12 април 2017
Junonia iphita-Kadavoor-2016-08-08-002.jpg
Чоколадна костеновка (Junonia iphita)
Eisbach Surfer2.JPG
Сурфање на стоен бран на рекичката Ајсбах, ракав на Изар кој тече низ Англиската градина во Минхен.
13 април 2017 14 април 2017
Basel - Münsterpfalz1.jpg
Стариот град и реката Рајна во Базел, Швајцарија.
KTZ 2TE10U Aynabulak.jpg
Воз на линијата Кизилорда-Семипалатинск на Казахстанските железници.
15 април 2017 16 април 2017
Lincoln Memorial east side.JPG
Линколновиот паметник во Вашингтон, подигнат во спомен на претседателот Абрахам Линколн (1809 - 1865).
Lörrach - Burghof Lörrach - Abendansicht5.jpg
Културниот дом „Бургхоф“ во Лерах, Баден-Виртемберг, Германија.
17 април 2017 18 април 2017
[[Податотека:|245x245п]]
Таваница во дворецот „Осум раја“ (Хашт бехешт) во Исфахан, Иран. Дворецот е изграден во 1669 г.
Ayuntamiento Rojo, Berlín, Alemania, 2016-04-22, DD 37-39 HDR.jpg
Вечерен поглед на Црвениот градски дом (Ротес ратхаус) — седиште на управата на сојузната покраина Берлин.
19 април 2017 20 април 2017
Duna Mayor, Valle de la Luna, San Pedro de Atacama, Chile, 2016-02-01, DD 173-175 HDR.JPG
Поглед на Месечевата Долина (Ваље де ла Луна) кај Сан Педро де Атакама, северно Чиле.
Puente de la Constitución de 1812, Cádiz, España, 2015-12-08, DD 21-24 HDR.JPG
Мостот „Устав 1812“ преку Кадискиот Залив, Шпанија.
21 април 2017 22 април 2017
Papilio dravidarum-Kadavoor-2016-07-30-001.jpg
Малабарски гавранец (Papilio dravidarum) — ендемски вид од семејството на ластовичарките (Papilionidae) од подрачјето на Западните Гати, Индија.
Siegestor Munich at dusk, 5 June 2015.jpg
Триумфалната порта „Зигестор“ во Минхен. Украсена е со статуа на Баварија и лавовска квадрига.
23 април 2017 24 април 2017
Long Room Interior, Trinity College Dublin, Ireland - Diliff.jpg
„Долгата просторија“ во Старата библиотека на колеџот „Тринити“ при Даблинскиот универзитет.
Project 1164 Moskva 2012 G2.jpg
Рускиот крстосувач „Москва“ во Севастополскиот Залив на Црното Море.
25 април 2017 26 април 2017
E 003261 E Maoris in North Africa July 1941.jpg
Маорскиот баталјон како изведува хака во јуни 1941 г. Денес Нов Зеланд и Австралија го празнуваат Денот на АНЗАК во чест на оние кои ѝ служеле на татковината.
Deutsches Historisches Museum, Berlin-Mitte, 170128, ako.jpg
Изложбената сала на Германскиот историски музеј, дело на архитектот И. М. Пеј.
27 април 2017 28 април 2017
Aularches miliaris-Silent Valley-2016-08-13-001.jpg
Скакулец-пенливец (Aularches miliaris).
Vista de Quito desde El Panecillo, Ecuador, 2015-07-22, DD 25-29 PAN.JPG
Поглед на Кито — главниот град на Еквадор.
29 април 2017 30 април 2017
Fortaleza de Bam, Irán, 2016-09-23, DD 09.jpg
Бамската тврдина (Арг-е Бам) — најголемото керпично здание на светот и светско наследство на УНЕСКО, сместена во Бам, Керман, југоисточен Иран.
Anfiteatro, El Jem, Túnez, 2016-09-04, DD 38-40 HDR.jpg
Подземни простории на римскиот амфитеатар во ел-Џем, Тунис, заштитен како светско наследство на УНЕСКО.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец април 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот