Википедија:Избрана слика/2018/јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јануари 2018 година.


1 јануари 2018 2 јануари 2018
Cosmic ‘Winter’ Wonderland.jpg
Маглината Јастог (NGC 6357)
Falcon 9 first stage at LZ-1(two).jpg
Прв степен на ракетата „Фалкон 9 Фул траст“ за испалување на телекомуникаиски сателити во нискоземјена орбита.
3 јануари 2018 4 јануари 2018
Polar Bear with its tongue sticking out.jpg
Бела мечка (Ursus maritimus) со исплазен јазик. Земја на Франц Јосиф.
Nicosia 01-2017 img20 View from Shacolas Tower.jpg
Поглед на Сулејмановата џамија (порано катедрала „Св. Софија“) во Никозија, Кипар.
5 јануари 2018 6 јануари 2018
Cime de Caron France top station from SE on 2015-01-05.png
Најгорната станица на жичницата во Сим де Карон, Франција.
Lößnitzgrundbahn 991777-4.jpg
Парната теснолинејка „ДР 99.77-79“ бр. 991777-4 на станицата во Морицбург, Саксонија, Германија.
7 јануари 2018 8 јануари 2018
Malakatyn B.Lyakhovsky Island 2010-09-28 Boris.jpg
Реката Малакатин на Големиот Љаховски Остров во Јакутија, Русија.
Thalassarche bulleri in flight 1 - SE Tasmania.jpg
Булеров албатрос (Thalassarche bulleri) со краткоопашест буревесник (Ardenna tenuirostris) зад него, источно од полуостровот Тасман во Тасманија, Австралија.
9 јануари 2018 10 јануари 2018
Virmalised 18.03.15 (4).jpg
Поларна светлина над Естонија.
Das Motorrad mit den Skiern von der Seite - CH-BAR - 3241064.tif
Мотоцикл „Мотосакош“ со потпорни скии во Швајцарија, 1914-18 г.
11 јануари 2018 12 јануари 2018
Ceiling light fixture in Hofstatt Mall, Munich, February 2017.jpg
Тавански расветни тела во трговскиот центар „Хофштат“ во Минхен.
Salzburg - Panorama (nachts) - CN.jpg
Градот Салцбург со тврдината гледан од ридот Менхсберг.
13 јануари 2018 14 јануари 2018
Whale Shark AdF.jpg
Кит-ајкула (Rhincodon typus) кај атолот Колумадулу, Малдиви.
Emirates Airbus A380-861 A6-EER MUC 2015 01.jpg
Воздухоплов Ербас А380-861 на превозникот „Емирати“ како полетува од Минхенскиот аеродром, Германија.
15 јануари 2018 16 јануари 2018
Panorama of lake Baikal.jpg
Панорама на Бајкалското Езеро, гледано од островот Олхон, Иркутска област, Русија.
Fluorescence in calcite.jpg
Флуоресцентност и дволом на син ласер (445 нм) во калцит.
17 јануари 2018 18 јануари 2018
Emelie January 2017 01.jpg
Траектот „Емелија“ како пристига во Хенрикдалсхамнен, Стокхолм. Во позадината е Северен Хамарбихамен (Седермалм).
Bison bonasus bonasus.jpg
Млад европски бизон или зубар (Bison bonasus) во ловиштето „Визентгехеге Шпринге“ кај Шпринге, регион Хановер, Германија.
19 јануари 2018 20 јануари 2018
Scots Pin Utö, January 2013.jpg
Бел бор (Pinus sylvestris) во Стокхолмскиот Архипелаг, Шведска.
OSIRIS Mars true color.jpg
Марс од вселенското летало „Розета“ на Европската вселенска агенција, 2007 г.
21 јануари 2018 22 јануари 2018
NASA's Orion Spacecraft Parachutes Tested at U.S. Army Yuma Proving Ground.jpg
Испробување на повратни падобрани од вселенското летало „Орион“ на НАСА, 2017 г.
VKG Ojamaa kaevandus.jpg
Копот за нафтени шкрилци „ВКГ Ојама“ со подземен натоварувач „Атлас Копко“.
23 јануари 2018 24 јануари 2018
Lions Family Portrait Masai Mara.jpg
Три лава (една женка и два мажјака) како одмораат. Масаи Мара, југозападна Кенија.
Царское-село,-Екатерининский-дворец.jpg
Арабескната сала во Екатеринскиот дворец во Пушкин кај Санкт Петербург, Русија.
25 јануари 2018 26 јануари 2018
Savanna hawk (Buteogallus meridionalis).JPG
Савански јастреб (Buteogallus meridionalis) во Пантанал, Бразил.
Jaipur 03-2016 02 Amber Fort.jpg
Амерската тврдина во Џајпур, Индија.
27 јануари 2018 28 јануари 2018
Eiffel Tower and Pont Alexandre III at night.jpg
Ајфеловата Кула и мостот „Александар III“ во Париз навечер.
2014 Subaru Impreza WRC 2001 a.jpg
Рачно изработен модел на тркачка „Субару Импреза“. Размер: 1:24
29 јануари 2018 30 јануари 2018
RhB ABe 8-12 Allegra mit Spurpflug bei Ospizio Bernina.jpg
Воз за Тирано, Италија влечен од локомотива РхБ АБе 8/12 „Алегра“, Швајцарија со снегорасчистувачки плуг.
Grumman E-2C Hawkeyes of VAW-115 fly past Mount Fuji on 15 February 2007 (070215-N-2604L-024).jpg
Два товарни воздухоплова Е-2Ц „Јастребово око“ на американската морнарица како прелетуваат крај планината Фуџи, Јапонија.
31 јануари 2018
Loxura atymnus-Kadavoor-2017-04-23-001.jpg
Јамска пеперутка (Loxura atymnus) од семејството на бакарците (Lycaenidae) која живее во Азија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јануари 2018 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот