Википедија:Избрана слика/2021/јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јануари 2021 година.


1 јануари 2021 2 јануари 2021
Mainz 50 Pfg 1921.jpg
Вонредна банкнота (50 фенинзи) од Мајнц, Германија, издадена пред точно сто години.
Techumbre mudéjar, Catedral, Teruel, España, 2014-01-10, DD 38.JPG
Мудехарска таваница над коработ на катедралата во Теруел, Арагон, Шпанија.
3 јануари 2021 4 јануари 2021
Faroese sheep Sumba 1.jpg
Фарски овци кај селото Сумба. Судурој, Фарски Острови.
Wilsons Promontory National Park (AU), Big Drift -- 2019 -- 1683.jpg
Песочна дина во националниот парк Вилсонс Промотори, Викторија, Австралија.
5 јануари 2021 6 јануари 2021
Baywing (Agelaioides badius).jpg
Сиво краварче (Agelaioides badius, мажјак) во моклишната област Пантанал, Бразил.
Schwetzingen - Schlossgarten - Chinesische Brücke von NO 1.jpg
Таканаречениот „Кинески мост“ во градината на замокот Швецинген, Германија.
7 јануари 2021 8 јануари 2021
Suzdal asv2019-01 img25 Rizopolozhensky Monastery.jpg
Ризоположенскиот манастир во Суздаљ, Русија.
Leg Rowing Fisherman Inle Lake Myanmar.jpg
Рибар како весла со нога, гледан низ неговата кошница. Езеро Инле, Мјанмар.
9 јануари 2021 10 јануари 2021
Gyeonghoeru (Royal Banquet Hall) at Gyeongbokgung Palace, Seoul.jpg
Сала за гозби при кралскиот дворец Кјонгбоккунг во Сеул, Ј. Кореја.
St. Wolfgang kath. Pfarrkirche Pacher-Altar Taufe 01.jpg
Крштение Христово на олтарот на црквата „Св. Волфганг“ во Санкт Волфганг во Залцкамергут, Горна Австрија. Изработил Михаел Пахер, 1471–79 г.
11 јануари 2021 12 јануари 2021
Blue Mountains National Park (AU), Three Sisters -- 2019 -- 1987-9.jpg
„Трите Сестри“ во Националниот парк Сини Планини, Нов Јужен Велс, Австралија.
Lake Sylvester during the sunrise, Kahurangi, New Zealand.jpg
Езерото Силвестер на изгрев. Национален парк Кахуранги, Нов Зеланд.
13 јануари 2021 14 јануари 2021
Sossusvlei, Namibia, 2018-08-06, DD 017.jpg
Песочни дини и сенки во Сосусфлај, Намибија.
Organic home-grown tomatoes - unripe to ripe.jpg
Органски домашни домати распоредени кружно.
15 јануари 2021 16 јануари 2021
Shadhu in Pasupatinath Temple-1973.jpg
Саду како седи во храм во Катманду, Непал.
Saliwangan Sabah Diesel-lokomotive-6105-01.jpg
Дизел-локомотива бр. 6105 во Сабах, Малезија.
17 јануари 2021 18 јануари 2021
Miaoli-County Taiwan Quanhua-Temple-02.jpg
Покрив на храмот „Ќуенхуа“ на планината Лавовска Глава, Тајван.
Beilstein - Kaisersbach - Oberäcker - Blick über die Landschaft im Januar (2).jpg
Зимски предел кај Бајлштајн во Виртемберг, Германија.
19 јануари 2021 20 јануари 2021
Teatro de Santa Isabel, Recife, Pernambuco, Brasil.jpg
Театарот „Санта Изабел“ во Ресифе, Бразил, отворен во 1850 г.
Houten deur van een woonhuis in Guarda. 20-09-2019. (actm.).jpg
Врата на куќа во Скуол, Швајцарија.
21 јануари 2021 22 јануари 2021
Glecksteinhütte front 20200121.jpg
Напуштена планинарска колиба во Фалече кај Цирих, Швајцарија.
Municipal Market of São Paulo city.jpg
Пилјар на Градскиот пазар во Сао Паоло, Бразил.
23 јануари 2021 24 јануари 2021
Hyacinth macaw (Anodorhynchus hyacinthinus) in flight.JPG
Зумбулова ара (Anodorhynchus hyacinthinus) во лет во областа Пантанал, Бразил.
Tõus 83.jpg
Планинари на венецот Улу-Тау, Кавкаски Планини, Русија. Сликано во 1983 г.
25 јануари 2021 26 јануари 2021
Webysther 20190306142802 - Edifício Altino Arantes.jpg
Згради во Сао Паоло — најголемиот град во Бразил.
Capivara(Hydrochoerus hydrochaeris).jpg
Капибара (Hydrochoerus hydrochaeris) со младенчиња во поречието на Тиете, Бразил.
27 јануари 2021 28 јануари 2021
Perereca-macaco - Phyllomedusa rohdei.jpg
Две Родови гаталинки (Pithecopus rohdei) — ендемски вид во Атлантската Шума, Бразил.
One of the iwan ceilings of Fatima Masumeh Shrine in atabki sahn, Qom, Iran.jpg
Украсен свод над влезот на светилиштето „Фатима Масуме“ во Ком, Иран.
29 јануари 2021 30 јануари 2021
Bird-cherry ermine moth (Yponomeuta evonymella) caterpillars.jpg
Гасеници на сремзин молец (Yponomeuta evonymella). Национален парк Лахема, Естонија.
A small loch in the saddle between Beinn an Dothaidh and Beinn Dorain, Scotland 01.jpg
Мал лох во седло меѓу планините Бен ан Дој и Бен Дорен во Шкотските Гори.
31 јануари 2021
Wandeling over het Hulshorsterzand-Hulshorsterheide 07-03-2020. (d.j.b) 20.jpg
Соголени корења на крајбрежен бор кај селото Хулсхорст, Холандија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јануари 2021 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот