Википедија:Избрана слика/2017/јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец јули 2017 година.


1 јули 2017 2 јули 2017
Goðafoss July 2014.JPG
Прочуениот водопад Годафос во Исланд.
Monasterio de Tatev, Armenia, 2016-10-01, DD 83-85 HDR.jpg
Црквата „Св. Григориј“ во Татевскиот манастир. Покраина Сјуник, југоисточна Ерменија.
3 јули 2017 4 јули 2017
Euploea core-Kadavoor-2016-09-08-002.jpg
Гасеница на обичен гавранец (Euploea core) како јаде лист.
Rough chameleon (Trioceros rudis).jpg
Рапав камелеон (Trioceros rudis) во Националниот парк Вулкани, Руанда.
5 јули 2017 6 јули 2017
Anfiteatro, El Jem, Túnez, 2016-09-04, DD 41-43 HDR.jpg
Подземни простории на римскиот амфитеатар во ел-Џем, Тунис, заштитен како светско наследство на УНЕСКО.
Kobe Port Tower and Maritime Museum, November 2016.jpg
Пристанишната кула и Поморскиот музеј во Кобе, Јапонија.
7 јули 2017 8 јули 2017
Saab JAS-39 Gripen of the Czech Air Force taking off from AFB Čáslav.jpg
Ловец Сааб ЈАС-39 Грипен на Чешкото воено воздухопловство кај Часлав.
Papilio machaon Mitterbach 01.jpg
Ластовичарка (Papilio machaon)
9 јули 2017 10 јули 2017
Paisaje cerca de Calama, Chile, 2016-02-01, DD 83.JPG
Типичен предел во пустината Атакама во Чиле — најсувото место на светот.
Small heath (Coenonympha pamphilus) P.jpg
Пеперутка од видот Coenonympha pamphilus во Кампиноската шума, Полска.
11 јули 2017 12 јули 2017
STS-79 rollout.jpg
Шатлот „Атлантис“ на лансирна рампа во 1996 г.
Lacerta agilis female 2014 G2.jpg
Планинска гуштерица (Lacerta agilis ssp. argus, женка) во Украина.
13 јули 2017 14 јули 2017
Czech W-3 Sokół 8496 cropped.JPG
Хеликоптерот PZL W-3 Сокол на спасувачката единица на Чешкото воено воздухопловство.
Ermita de la Virgen de la Mencalilla, Almazul, Soria, España, 2015-12-29, DD 33.JPG
Испосничкото живеалиште „Богородица Менкалилска“ кај селцето Алмасул во Кастиља и Леон, Шпанија.
15 јули 2017 16 јули 2017
Neorthacris simulans-Kadavoor-2016-09-13-002.jpg
Пар скакулци од видот Neorthacris simulans (мажјак и женка).
Munich Subway Station Großhadern 01.jpg
Станицата „Гросхадерн“ на Минхенското метро.
17 јули 2017 18 јули 2017
Mezquita Shah, Isfahán, Irán, 2016-09-20, DD 64.jpg
Нагорен поглед на влезниот ејван на Шаховата џамија во Исфахан, Иран.
LCAC-55 maneuvers to enter the well deck.jpg
Американската десантна лебдилка LCAC-55.
19 јули 2017 20 јули 2017
Tulum - God of the Winds Temple 03.JPG
Рушевини на претколумбовскиот мајански утврден град Тулум — пристаниште кое го опслужувало градот Коба.
Celebrity Summit-DSC 0134w.jpg
Патничкиот крстосувач „Селебрити самит“ како ја напушта Венеција влечен од реморкер. Во позадина е базиликата „Санта Марија дела Салуте“.
21 јули 2017 22 јули 2017
Skógafoss July 2014.JPG
Водопадот Скоугафос на реката Скоуга, јужен Исланд.
Maria-Magdalenen-Kirche, Eberswalde, Orgel, 150926, ako.jpg
Оргули во црквата „Св. Марија Магдалена“ во Еберсвалде, Бранденбург, Германија.
23 јули 2017 24 јули 2017
P S Krøyer 1899 - Sommeraften ved Skagens strand. Kunstneren og hans hustru.jpg
Летна вечер на скагенската плажа (1899) од данскиот сликар П. С. Крејер, на која се претставени сликарот и неговата сопруга.
Oxyopes javanus-Kadavoor-2016-06-20-001.jpg
Јавански пајак-рис (Oxyopes javanus)
25 јули 2017 26 јули 2017
Baños de Ganjali-khan, Kerman, Irán, 2016-09-22, DD 42.jpg
Влезен свод на Ганџали-хановиот амам во Керман, Иран, изграден во 1631 г.
Rusty rebar nets.jpg
Челична бетонска арматура во градежништвото.
27 јули 2017 28 јули 2017
Rally Finland 2010 - shakedown - Nasser Al-Attiyah 1.jpg
Катарскиот возач Насер ел-Атија во неговата Форд Фиеста S2000 на рели во Мураме, Финска.
Speedway Extraliiga 22. 5. 2010 - Joni Keskinen erässä 4.jpg
Спидвеј-трка во Финска, 2010 г.
29 јули 2017 30 јули 2017
View from Skaftafell National Park July 2014 -2.JPG
Поглед на ледничкиот завршеток на Ватнајекитл од висорамнината Скафтафелсејди, Исланд.
Center of the Milky Way Galaxy IV – Composite.jpg
Средишното подрачје на нашата галаксија, Млечниот Пат.
31 јули 2017
Palacio de Golestán, Teherán, Irán, 2016-09-17, DD 27-36 HDR PAN.jpg
Голестанскиот дворец во Техеран, Иран — поранешен царски дворец, денес светско наследство на УНЕСКО.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец јули 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот