Сјуник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сјуник
Սյունիք
Местоположба
Map of Сјуник in Armenia
Информации
Главен град Капан
Губернатор Hunan Poghosyan
Површина
Вкупна
 - Вода (%) 
Ранг 2ра
4,506 km²
Незначително
Население
 - Вкупно (2002)
 - Густина
Ранг 8ма
134,061
29.8/km²
Кодови
 - Поштенски код
 - ISO 3166-2
 - FIPS 10-4

3201-3519
AM.SU
AM08
Портал syunik.gov.am

Сјуник (ерм. Սյունիք, се преведува и како Сиуник, Сивник, или Сјуниг) е најјужната покраина во Ерменија. Се граничи со Вајоц Ѕор на север, азербејџанската енклава Нахичеван на запад на исток, и Иран на југ. Главен град е Капан. Други поголеми и поважни градови се: Горис, Сисиан, Мегри, Агарак, и Дастакерт.

Сјунике зелен, но сепак е планинска област. Најголеми реки тука се Мехри, Вогџи, и Воротан. Преку лето температурите можат да достигнат и до 50 °C,иако просечната температура е околу 22 °C. Границата со Нахичеван на запад е дефинирана со планината he Зангезур.

Историја[уреди | уреди извор]

Исторички гледано, Сјуник е една од 15-те покраини на Ерменското кралство. Како стар предел, Сјуники до ден денешен ги има зачувано некогашните имиња кои се користат во секојдневието како Сјунија, Сисакан, и Зангеѕур. Најпознак предел од кулуролошки аспект е пределот со манастирот Татев), кој е пребогат со древна историја.

Поврзано[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]