Прејди на содржината

Армавир (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Армавир
Արմավիր
Местоположба
Map of Армавир in Armenia
Информации
Главен град Армавир
Губернатор Ашот Гахраманјан
Површина
Вкупна
 - Вода (%) 
Ранг 10та
1,242 km²
Незначително
Население
 - Вкупно (2002)
 - Густина
Ранг 3та
255,861
206.2/km²
Кодови
 - Поштенски код
 - ISO 3166-2
 - FIPS 10-4

0901-1149
AM.AV
AM03
Портал armavir.gov.am

Армавир (ерм. -Արմավիր) е покраина во Ерменија со седиште во истоимениот град Армавир. Се наоѓа во југозападниот дел на земјата и е сместена во долината Арарат помеѓу планините Арарат и Арагац и дели 70 км граница со Турција на југот и западот. Во покраината е сместен „Светиот Град“ Ечмиаѕин кој е центар на Ерменската Апостолска Црква и седиште на Сеерменската католичка црква. Историскиот град Сардарапад исто така се наоѓа во оваа покраина.

Тука се родени ерменско-американскиот композитор Едвард Манукјан и ерменскиот поп-пејач Арам Асатрјан.

Армавир се граничи со следниве области:

На североисток се граничи и со мал дел на Ереван.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]