Вајоц Ѕор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајоц Ѕор
Վայոց Ձոր
Местоположба
Map of Вајоц Ѕор in Armenia
Информации
Главен град Ехегнаѕор
Губернатор AreaRank = 7ма
Површина
Вкупна
 - Вода (%) 
Ранг {{{AreaRank}}}
2,308 km²
Незначително
Население
 - Вкупно (2002)
 - Густина
Ранг 11та
53,230
22.1/km²
Кодови
 - Поштенски код
 - ISO 3166-2
 - FIPS 10-4

3601-3810
AM.VD
AM10
Портал vdzor.gov.am

Вајоц Ѕор (ерменски: -Վայոց Ձոր) е покраина во Ерменија. Лежи на југоисточниот дел од земјата и се граничи со Азербејџан на исток и запад, и има површина од 2,308 км2. Со население од 53.230 (2002), е најненаселената област во Ерменија. Главен град е Ехегнаѕор.

Покраината е богата си историски и архитектурни градови, како манастирите Нораванк и Цахац Кар и тврдината Смбатаберт. Градот Џермук, кој изобилува со бањи и во советско време бил број еден ерменски туристички центар сместен во ова подрачје.


Војоц Ѕор се граничи со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]