Прејди на содржината

Арарат (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арарат
Արարատ
Местоположба
Map of Арарат in Armenia
Информации
Главен град Арташат
Губернатор Garik Sargsyan (2018)
Површина
Вкупна
 - Вода (%) 
Ранг 9та
2,096 km²
Незначително
Население
 - Вкупно (2002)
 - Густина
Ранг 5та
252,665
126.1/km²
Кодови
 - Поштенски код
 - ISO 3166-2
 - FIPS 10-4

0601-0823
AM.AR
AM02
Портал ararat.gov.am

Арарат (ерм. Արարատ) е покраина во Ерменија со главен град Арташат. Името и е дадено по планината Арарат. Се граничи со Турција на запад и азербејџанската ексклава Нахичеван на југ. Ја опкружува енклавата Карки, која беше контролирана од ерменските воени сили за време на војната во Нагорно-Карабах во Мај 1992.

Арарат се краничи со покраините:

Арарат исто така граничи и со Ереван на север,каде се наоѓаат границите на Армавир и Котајк.

Поврзано

[уреди | уреди извор]