Арагацотн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арагацотн
Արագածոտն
Местоположба
Map of Арагацотн in Armenia
Информации
Главен град Аштарак
Губернатор David Gevorgyan
Површина
Вкупна
 - Вода (%) 
Ранг 5та
2,753 km²
Незначително
Население
 - Вкупно (2002)
 - Густина
Ранг 9та
126.278
45,8/km²
Кодови
 - Поштенски код
 - ISO 3166-2
 - FIPS 10-4

0201-0514
AM.AG
AM01
Портал aragatsotn.gov.am

Арагацотн (ерменски: -Արագածոտն) е покраина во Ерменија. Се наоѓа на западот од земјата и главен град и е Аштарак. Името и значи „подножје на Арагац“ (Арагац е највисоката планина во Ерменија). Додека владеела династијата на Арсацидите за време на Кралството Ерменија, регионот бил дел од покраината Ајрарат. Ја владееле Аматуните, кои биле благородно семејство и седиштето и било во градот Ошакан.

Регионот во мнозинство е населен од Ерменци, но има и значителен број на Језиди, кои се Курди.

Западниот агол на Арагацотн граничи со Турција, а исто така и со следниве области:

Атагацотн исто така дели и мал дел од својата граница со Ереван.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°25′N, 44°10′E