Википедија:Избрана слика/2017/септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец септември 2017 година.


1 септември 2017 2 септември 2017
Clinotarsus curtipes-Aralam-2016-10-29-001.jpg
Кратконога жаба (Clinotarsus curtipes) — вид водоземец од Западните Гати, Индија.
US Capitol east side.JPG
Капитолот во Вашингтон — дом на Конгресот на САД.
3 септември 2017 4 септември 2017
Fairy of Eagle Nebula.jpg
„Самовилата“ на маглината Орел.
Gran Mezquita de Isfahán, Isfahán, Irán, 2016-09-20, DD 34-36 HDR.jpg
Свод на Соборната џамија во Исфахан, Иран.
5 септември 2017 6 септември 2017
Münster, LVM, Skulptur -Körper und Seele- -- 2016 -- 5920-6.jpg
Скулптурата „Тело и дух“ (Дук-кју Рјанг, 2015) пред зградата на Земјоделското осигурително друштво (LVM) во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Admiralty Building Central Frieze.jpg
Алегоричен релјеф на Адмиралитетот во Санкт Петербург.
7 септември 2017 8 септември 2017
Campo flicker (Colaptes campestris) female.JPG
Полски клукајдрвец (Colaptes campestris, женка). Денес е Ден на независноста на Бразил.
Ayuntamiento de Cádiz, España, 2015-12-08, DD 03-05 HDR.JPG
Градскиот дом на Кадис во Андалузија, Шпанија, украсен со божиќно осветлување.
9 септември 2017 10 септември 2017
Kobell und Steinheil - Neuhauser Straße - München - 1839.jpg
„Новата улица“ во Минхен фотографирана во 1839 г.
Ceriagrion cerinorubellum-Kadavoor-2016-11-28-001.jpg
Портокаловоопашеста теснокрила водна девица (Ceriagrion cerinorubellum) со пеперутка во плен.
11 септември 2017 12 септември 2017
FGM-148 Javelin - ID 061024-A-0497K-004.JPEG
Војник со противтенковски ракетен фрлач ФГМ-148 „Џилит“.
Louisiana State Capitol Building.jpg
Луизијанскиот капитол во Батон Руж, изграден во 1930 г.
13 септември 2017 14 септември 2017
Okayama Castle, November 2016 -02.jpg
Окајамскиот замок во градот Окајама, југозападна Јапонија, првично изграден во 1597 г.
Volcanes de lodo, Buzau, Rumanía, 2016-05-29, DD 28.jpg
Калните вулкани се геолошко-ботанички резерват кај Берка во Бузау, Романија.
15 септември 2017 16 септември 2017
Rescue exercise RCA 2012.jpg
Спасителна вежба на канадското воздухопловство и крајбрежната стража, 2012 г.
Endeavour after STS-126 on SCA over Mojave from above.jpg
Носачот Боинг 747 со шатлот „Ендевор“ над пустината Мохаве накај Вселенскиот центар „Кенеди“ во 2008 г.
17 септември 2017 18 септември 2017
Kefermarkt Kirche Flügelaltar 01.jpg
Олтарот на црквата во Кефермаркт, Горна Австрија. Непознат мајстор, ~ 1497 г.
Telamonia dimidiata-Kadavoor-2016-11-28-001.jpg
Дворигест скокач (Telamonia dimidiata), мажјак.
19 септември 2017 20 септември 2017
Monasterio Khor Virap, Armenia, 2016-10-01, DD 25.jpg
Манастирот Хор Вирап (VII в.) во Араратската Рамнина со планината Арарат во позадината.
Komargorod pond 2013 G5.jpg
Изгрев: Бара на реката Томашполка кај селото Комаргород, Виничка област, Украина.
21 септември 2017 22 септември 2017
Monasterio de Geghard, Armenia, 2016-10-02, DD 65-74 PAN.jpg
Панорама на манастирот „Гегард“ во покраината Котајк, Ерменија. Основан е во IV век од Григориј Просветител и денес е светско наследство на УНЕСКО.
Dülmen, Börnste, Waldweg -- 2015 -- 4649.jpg
Есен во Бернсте кај Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
23 септември 2017 24 септември 2017
Mallnitz Maresenspitze 20160813.jpg
Врвот Марезеншпице (2.915 м). Национален парк Високи Таури кај Малниц во Корушка, Австрија.
Cheetah (Acinonyx jubatus) female 2.jpg
Гепард (Acinonyx jubatus, женка) во резерват во Квазулу-Натал. Денес се одбележува Денот на наследството на ЈАР.
25 септември 2017 26 септември 2017
Reloj Mundial, Berlín, Alemania, 2016-04-22, DD 46-48 HDR.jpg
Светскиот часовник на плоштадот Александарплац во Берлин. Поставен е во 1969 г. и го покажува времето во 148 градови низ светот.
Lidingöbron October 2015 03.jpg
Трамвај од типот А36 во Лидинге, Шведска.
27 септември 2017 28 септември 2017
Lamborghini Super Trofeo 99 2010 amk.JPG
Ламборгини Галјардо во трката „Ламборгини супер трофео“, 2010 г.
Black-headed weaver (Ploceus cucullatus bohndorffi) male nest building.jpg
Црноглав ткајач (Ploceus cucullatus bohndorffi, мажјак) како прави гнездо во Уганда. Женките ги одбираат мажјаците според нивните „гнездоктајачки“ способности.
29 септември 2017 30 септември 2017
Maria Taferl Basilika Kuppelfresko 03.jpg
Житието и успението на Богородица — тавански живопис на базиликата во Марија Таферл, Долна Австрија. Насликал: Антонио Бедуци (1714-1718).
Catedral de Sioni, Tiflis, Georgia, 2016-09-29, DD 100-102 HDR.jpg
Таваница на соборниот храм „Сиони“ во Тбилиси, Грузија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец септември 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот