Википедија:Избрана слика/2018/август

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец август 2018 година.


1 август 2018 2 август 2018
Heiligengrabe, Kloster Stift zum Heiligengrabe, Abtei, Kreuzgang, Kapelle -- 2017 -- 7218-24.jpg
Капела на Светиот Гроб на истоимениот манастир во Хајлигенграбе, Бранденбург, Германија.
Malfunctioned chute.jpg
Ситуација при отворање на помошниот падобран додека работи главниот.
3 август 2018 4 август 2018
Jardín de Fin, Kashan, Irán, 2016-09-19, DD 17.jpg
Свод на здание во склоп на градината Фин во Кашан, Иран.
Four pears.jpg
Четири сорти на круши: зелена вилјамовка, Анжу, Форел и црвена вилјамовка.
5 август 2018 6 август 2018
Stift Zwettl Kreuzgang Nordflügel 02.JPG
Конак во Цветлската опатија, Долна Австрија.
Rufous-tailed flycatcher (Myiarchus validus).JPG
Црвеноопашесто муварче (Myiarchus validus), својствено за Јамајка.
7 август 2018 8 август 2018
Haltern am See, Westruper Heide -- 2015 -- 7985-9.jpg

Природниот резерват „Веструпер Хајде“ во цут на вресот. Халтерн ам Зе, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Airbus AS355F1 Twin Squirrel Helicopter with Buachaille Etive Mòr.jpg
Хеликоптер „Ербас AS355F1“ во Шкотска.
9 август 2018 10 август 2018
Plectranthus scutellarioides NBG LR.jpg
Шарена коприва (Plectranthus scutellarioides)
Leichtathletik WM 2013 Moskau 100 m Vorlauf.jpg
Јамајскиот тркач Јусејн Болт на Светското првенство во атлетика 2013 во Москва.
11 август 2018 12 август 2018
Landgericht Berlin, Littenstraße, Eingangshalle (2), 160906, ako.jpg
Влезна сала на подрачниот суд во Берлин.
Eligma narcissus-Kadavoor-2017-06-04-002.jpg
Гасеница на молецот Eligma narcissus.
13 август 2018 14 август 2018
Reflection on the Salar de Uyuni, bolivia.jpg
Теренец „Тојота Ленд Крузер“ на Ујунската Солница, Боливија.
Famagusta 01-2017 img10 Carmelite Church.jpg
Рушевини на кармелитската црква во Фамагуста, Северен Кипар.
15 август 2018 16 август 2018
Monasterio de Cocos, Rumanía, 2016-05-28, DD 67-69 HDR.jpg
Иконостас на црквата „Успение на Пресв. Богородица“ во манастирот Кокош, Романија.
STS-125 and STS-400 on Launch Pads.jpg
Шатлите „Атлантис“ (напред) и „Индевор“ во вселенскиот центар „Кенеди“, 2008 г.
17 август 2018 18 август 2018
C2014 Q2.jpg
Кометата C/2014 Q2 (Лавџој) откриена во 2014 г.
Соловецкий монастырь.jpg
Поглед на Соловецкиот манастир во Архенгелската област, Русија.
19 август 2018 20 август 2018
Strakonice - tower.jpg
Поглед на кулата во градот Страконице, Чешка.
Kalidasa lanata-Kadavoor-2017-05-23-003.jpg
Инсект од видот Kalidasa lanata во јужна Индија
21 август 2018 22 август 2018
Prague 07-2016 View from Petrinska Tower img2.jpg
Карловиот мост во Прага.
Strokkur, Área geotérmica de Geysir, Suðurland, Islandia, 2014-08-16, DD 086.JPG
Гејзерот Строкир во југозападен Исланд.
23 август 2018 24 август 2018
Hindenburgdamm mit dem Sylt Shuttle.jpg
Воз на Хинденбурговиот насип од севернофризискиот остров Зилт до копнениот дел на Шлезвиг-Холштајн, северна Германија.
Jean Michel Jarre B10-2016.jpg
Францускиот композитор на електронска музика Жан Мишел Жар.
25 август 2018 26 август 2018
Озеро Дус-Холь вечером. Тес-Хемский кожуун.jpg
Предел во Упсунурска Котлина во Тува, Русија.
Kalidasa lanata-Kadavoor-2017-05-31-003.jpg
Нимфа на инсектот Kalidasa lanata.
27 август 2018 28 август 2018
Vulcan 0302.JPG
Британскиот стратешки бомбардер „Авро Вулкан“.
Casa histórica de Abbasi, Kashan, Irán, 2016-09-19, DD 77.jpg
Еден од шесте двора на Абасиевиот дом во Кашан, Иран, изграден кон крајот на XVIII век.
29 август 2018 30 август 2018
Chapultepec Zoo - Jaguar (02).jpg
Јагуар (Panthera onca) во зоолошката градина Чапултепек, Мексико.
Cleome hassleriana NBG 2 LR.jpg
Пајачки цвет (Cleome hassleriana)
31 август 2018
White peacock (Anartia jatrophae jatrophae) underside.JPG
Бел пауновец (Anartia jatrophae jatrophae) во Тринидад и Тобаго.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец август 2018 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот