Википедија:Избрана слика/2016/април

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец април 2016 година.


1 април 2016 2 април 2016
Møns Klint beech trees in gorge 2015-04-01-4864.jpg
Дол со буки што води до морето. Менс Клинт, Данска.
Ascensor del Monte de San Pedro, La Coruña, España, 2015-09-25, DD 113.JPG
Посетителска дигалка кон ридот Свети Петар во Ла Коруња, Шпанија.Патеката е долга 100 м и се искачува на висина од 63 м.
3 април 2016 4 април 2016
Antigua farmacia municipal, Alcázar, Jerez de la Frontera, España, 2015-12-07, DD 88-91 HDR.JPG
Некогашна болничка аптека во Херез де ла Фронтера, Андалузија, Шпанија. Отворена е во 1841 г.
Meister von Seitenstetten - Maria Verkündigung.JPG
Благовештение. Зајтенштетенски мајстор, ~ 1490 г.
5 април 2016 6 април 2016
Juist, Altes Warmbad -- 2014 -- 3632.jpg
Старата бања (Altes Warmbad) на источнофризискиот остров Јист во Долна Саксонија, Германија.
Iglesia de San Pedro de los Francos, Calatayud, España, 2014-12-29, DD 056-060 HDR.JPG
Кораб на црквата „Св. Петар Франконски“ во Калатајуд, Арагон Шпанија.
7 април 2016 8 април 2016
Monasterio de la Oliva, Carcastillo, Navarra, España, 2015-01-06, DD 16-18 HDR.JPG
Опатијата „Пресв. Богородица Маслинова“ во Каркастилјо, Навара, Шпанија.
Catedral Presbiteriana do Rio de Janeiro.jpg
Внатрешност на Презвитеријанската катедрала во Рио де Жанеиро, Бразил.
9 април 2016 10 април 2016
Pelícano pardo de las Galápagos (Pelecanus occidentalis urinator), Bahía Tortuga, isla Santa Cruz, islas Galápagos, Ecuador, 2015-07-26, DD 32.JPG
Седнат кафеав пеликан (Pelecanus occidentalis) на островот Санта Круз во архипелагот Галапагос.
San Juan de Busa, Oliván, Huesca, España, 2015-01-07, DD 13-20 PAN.JPG
Црквата „Св. Јован Буски“ во Бјескас, Арагон, Шпанија. Изградена е во мозарапски стил меѓу 1060 и 1070 г.
11 април 2016 12 април 2016
Xanthoria parietina 02.JPG
Обичен жолт лишај (Xanthoria parietina) на кора од дрво.
Jänese raudteesild.JPG
Дизел-електрична локомотива „GE C36-7“ на мост преку реката Емајиги, Естонија.
13 април 2016 14 април 2016
Buckow Maerkische Schweiz 08-2015 img5.jpg
Шермицелското Езеро во Буков, Бранденбург, Германија.
Fuente Wittelsbacher, Plaza Lenbach, Múnich, Alemania, 2015-07-04, DD 01-03 HDR.JPG
Монументалната Вителсбаховска фонтана во Минхен, Баварија, Германија.
15 април 2016 16 април 2016
Iglesia de La Compañía, Quito, Ecuador, 2015-07-22, DD 116-118 HDR.JPG
Главниот олтар на Исусовската црква во Кито, Еквадор.
Sonntagberg Basilika Deckenfresken 03.JPG
Тавански живопис Зонтагбершката базилика, Долна Австрија. Дело на Даниел Гран.
17 април 2016 18 април 2016
La Sacra ammantata dalla neve.jpg
Поклоничката опатија „Св. Михаил“ во Пиемонт, северна Италија.
Castillo de Sagunto, Valencia, España, 2015-01-03, DD 09-11 HDR.JPG
Остатоци од тврдината во Сагунто, Валенсија, Шпанија.
19 април 2016 20 април 2016
Iglesia de San Francisco, Quito, Ecuador, 2015-07-22, DD 162-164 HDR.JPG
Високиот олтар и сводот на црквата „Св. Франциск“ во Кито, Еквадор.
Ciconia ciconia - 01.jpg
Бел штрк (Ciconia ciconia) во Мадрид, Шпанија
21 април 2016 22 април 2016
Iglesia de San Pedro, Ariza, Zaragoza, España, 2015-12-29, DD 102.JPG
Обеспокривената црква „Св. Петар“ во Ариза, Арагон, Шпанија.
ISS-40 Thunderheads near Borneo.jpg
Наковални облаци кај Борнео, Индонезија. Снимка од Меѓународната вселенска станица направена на Денот на планетата земја во 2014 г.
23 април 2016 24 април 2016
Common brimstone butterfly (Gonepteryx rhamni) male.jpg
Жолта пеперутка (Gonepteryx rhamni) во Оксфордшир, Англија.
Aaspere mõisa tuuleveski 2013.jpg
Ветерница кај Аспере, северна Естонија.
25 април 2016 26 април 2016
Münster, Park Sentmaring -- 2015 -- 9923.jpg
Гранка од костен во есен. Парк Зентмаринг. Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Libélula (Tramea sp), isla Lobos, islas Galápagos, Ecuador, 2015-07-25, DD 61.jpg
Самовилско коњче (Tramea sp.) на островот Сан Кристобал, Галапагос
27 април 2016 28 април 2016
Salineras de Maras, Maras, Perú, 2015-07-30, DD 12.JPG
Соланите кај Марас, Перу кои работат уште од времето на Инките.
El Palau de les Arts Reina Sofía, Valencia - Jan 2007.jpg
Дом на уметноста „Кралица Софија“ во Валенсија, Шпанија.
29 април 2016 30 април 2016
Khagdaev 02.jpg
Главен врач на островот Олхон во Бајкалското Езеро. Бурјатија, Русија.
Los Menhires, Parque de La Torre, La Coruña, España, 2015-09-25, DD 01.JPG
Скулптурната група Семејство менхири во Ла Коруња, Шпанија. Дело на Маноло Паз, 1994 г.

Функција[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец април 2016 година.
  • thumb=yes - прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes - приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no - не прикажувај опис
  • float=left/right - за позиционирање на слика лево или десно (по основно = left)
  • day - датум за кој се бара слика на денот