Википедија:Избрана слика/2018/септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец септември 2018 година.


1 септември 2018 2 септември 2018
Gothic Chapel Peterhof tonemapped.jpg
Готската капела во Петерхоф кај Санкт Петербург, Русија, дело на Карл Фридрих Шинкел.
Larnaca 01-2017 img37 LCA Airport.jpg
Салата за поаѓања на аеродромот во Ларнака, Кипар.
3 септември 2018 4 септември 2018
Pied-winged swallow (Hirundo leucosoma).jpg
Шаренокрила ластовица (Hirundo leucosoma) во Гамбија. Оваа птица живее само во Западна Африка и не преселница.
Heiligengrabe, Kloster Stift zum Heiligengrabe, Abtei, Appartement im Dormitorium -- 2017 -- 7254-60.jpg
Соба во опатијата на манастирот во Хајлигенграбе, Бранденбург, Германија.
5 септември 2018 6 септември 2018
Munich Subway Station Georg-Brauchle-Ring, April 2017.jpg
Метални седишта на перон во метростаницата Прстен „Георг Браухле“, Минхен.
Adarga (Nymphaea alba), Ciudad Ho Chi Minh, Vietnam, 2013-08-14, DD 01.jpg
Бел воден лилјан (Nymphaea alba) во Хо Ши Мин, Виетнам.
7 септември 2018 8 септември 2018
Siljan August 2015 03.jpg
Паробродот „Силјан“ (1868) на езерото Инхен, Даларна, Шведска.
Moscow July 2011-4a.jpg
Црквата „Св. Василиј Блажениот“ во Москва.
9 септември 2018 10 септември 2018
Purana-Kadavoor-2017-06-02-001.jpg
Црцорец од видот Purana tigrina од Југоисточна Азија.
Diamonds Thudufushi Beach and Water Villas, May 2017 -08.jpg
Одморалишниот остров Тудуфуши во атолот Алиф Дал на Малдивите.
11 септември 2018 12 септември 2018
Museo de la Catedral de Quito, Quito, Ecuador, 2015-07-22, DD 94-96 HDR.JPG
Архиепископската библиотека при катедралниот музеј во Кито, Еквадор.
Die Wildkatze in der Wildnis.jpg
Европска дива мачка кај Шпринге во регионот на Хановер, Германија.
13 септември 2018 14 септември 2018
F-16 Demo Team 2722.jpg
Ф-16 „Фајтинг фалкон“ на холандското воено воздухопловство. Показна вежба на НАТО во Острава, Чешка, 2011 г.
ISS-32 American EVA b3 Aki Hoshide.jpg
Јапонскиот космонаут Акихико Хошиде од Јапонската вселенска истражувачка агенција.
15 септември 2018 16 септември 2018
Nizwa Fort and Minaret of Friday Mosque.JPG
Минаре на Соборната џамија во Низва, Оман, гледана од градската тврдина.
Novosibirsk KrasnyPr Opera Theatre 07-2016.jpg
Оперско-балетскиот театар во Новосибирск, Русија.
17 септември 2018 18 септември 2018
Ypthima baldus-Kadavoor-2017-05-23-001.jpg
Обична петопрстенка (Ypthima baldus)
Persépolis, Irán, 2016-09-24, DD 53.jpg
Низок релјеф на свеченото скалиште на Приемната сала (Ападана) во Персеполис, Иран. Прикажана е кралската стража, како и претставници на вазалните народи како носат дарови за кралот Дариј I.
19 септември 2018 20 септември 2018
Praha Spanish Synagogue Interior 01.jpg
Внатрешност на Шпанската синагога во Прага.
European Brown Bear.jpg
Евроазиска кафеава мечка (Ursus arctos arctos) во зоолошката градина во Випснејд, Англија.
21 септември 2018 22 септември 2018
JA1271 crossing the Otaki River.jpg
NZR JA класа 1271 како поминува преку реката Отаки враќајќи се од Вудвил, Нов Зеланд.
Salzburg Altstadt Panorama 20170409 02.jpg
Поглед на замокот Хоензалцбург во Салцбург, Австрија
23 септември 2018 24 септември 2018
Nasir-al molk -1.jpg
Внатрешност на џамијата „Насир ел-Мулк“ во Шираз, Иран.
Red-crowned woodpecker (Melanerpes rubricapillus rubricapillus) female.jpg
Црвенокапчест клукајдрвец (Melanerpes rubricapillus, женка) во Тринидад и Тобаго.
25 септември 2018 26 септември 2018
Пороги Улу-Узень.jpg
Водопад во Хапхалскиот резерват кај Алушта, Крим.
Carretera al monasterio Noravank, Armenia, 2016-10-01, DD 55-59 PAN.jpg
Широк поглед на патот низ долината Амаху близу градот Ехегнаѕор, Ерменија.
27 септември 2018 28 септември 2018
Women model top.jpg
Жена како седи допола гола.
Citroën 2 CV Charleston (2015-08-29 3174 b).jpg
Ситроен 2CV „Спачек“ кај Бад Верисхофен, Германија.
29 септември 2018 30 септември 2018
Pfarrkirche Ellmau, 160618, ako.jpg
Кораб на црквата „Св. Архангел Михаил“ во Елмау, Тирол, Австрија.
Purana-Kadavoor-2017-06-03-002.jpg
Црцорец од видот Purana tigrina од Југоисточна Азија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец септември 2018 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот