Црцорци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црцорци
Црцорци
Cicadidae 2017 Koroni 08.jpg
Јасенов црцорец (Cicada orni)
Научна класификација [ у ]
Царство: Животни
Тип: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Полутврдокрилци
Подред: Црцорци
Инфраред: Црцоровидни
Семејство: Црцорци
Westwood, 1840
Црцорец како ја слекува кожата при достигнување на зрелост.

Црцорци (науч. Cicadidae) — семејство инсекти од редот на полутврдокрилците (Hemiptera) со преку 3.000 видови ширум светот.

Семејството ги опфаќа следниве потсемејства и племиња:[1]

потсемејство Cicadettinae Buckton, 1890

потсемејство Cicadinae Latreille, 1802

потсемејство Tettigomyiinae Distant, 1905

потсемејство Tibicininae Distant, 1905

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marshall, David C.; Moulds, Max; Hill, Kathy B. R.; Price, Benjamin W.; Wade, Elizabeth J.; Owen, Christopher L.; Goemans, Geert; Marathe, Kiran; и др. (2018 г). A molecular phylogeny of the cicadas (Hemiptera: Cicadidae) with a review of tribe and subfamily classification. „Zootaxa“ (Magnolia Press) том  4424 (1). doi:10.11646/zootaxa.4424.1.1. https://biotaxa.org/Zootaxa/article/view/zootaxa.4424.1.1. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]