Шаренокрила ластовица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шаренокрила ластовица
Шаренокрила ластовица во Гамбија
Научна класификација [ у ]
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Ластовици
Род: Ластовици
Вид: Шаренокрила ластовица
Научен назив
Hirundo leucosoma
Swainson, 1837

Шаренокрила ластовица (науч. Hirundo leucosoma) — вид птица од семејството на ластовиците (Hirundinidae). Присутна е во Западна Африка и не е преселница. Застапена е во следниве земји: Бенин, Брегот на Слоновата Коска, Буркина Фасо, Гамбија, Гана, Гвинеја, Гвинеја-Бисао, Камерун. Мали, Нигер, Нигерија, Сенегал, Сиера Леоне и Того.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Hirundo leucosoma. IUCN Red List. Version 2013.2. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 26 November 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]