Википедија:Избрана слика/2017/декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
2007
2008: XI • XII
2009: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2010: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2011: I • II
2016: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2017: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2018: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2019: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2020: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2021: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2022: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII
2023: I • II • III • IV • V • VI • VII • VIII • IX • X • XI • XII

Избрани слики се оние слики кои корисниците на Ризницата ги сметаат за најквалитетни согласно тамошните правила за избрани слики. Овие слики се прикажуваат на Главната страница на Википедија на македонски јазик.
Доколку викизаедницата која ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница за одреден ден биде избрана друга слика, за неа поведува постапка согласно правилата за избор на слика, т.е. сликата мора да биде изгласана за содржина и квалитет, сликата мора да има регулирани авторски права.
Предлагачот на избрана слика потребно е на страницата за разговор да предложи и предлог кој ќе оди на главната страница, и истиот да биде ставен на увид при гласањето. Текстот кој ќе го предложи во описот под сликата исто така оди на главната страница, и ја опишува сликата или нејзините особености.
Гласањето се одвива така што секој може да остави свој глас за, воздржан или против, како и свое мислење преку коментар, користејќи ги за сето ова соодветните предлошки: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. Само гласовите од регистрираните корисници ќе бидат земени в предвид при пребројувањето на резултатите. Гласањето завршува 6 часа пред почетокот на денот на објавувањето на сликата на главната страница.
Избрана слика е сликата која на Ризницата била избрана за слика на денот, освен ако викизаедницата ја уредува и користи Википедија на македонски јазик смета дека е потребно на главната страница треба да биде избрана друга слика. Во тој случај за избрана слика се смета:
сликата која добила најмногу гласови {{за}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, сликата која има добиено помалку гласови {{против}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}} и {{против}}, сликата која има добиено помалку гласови {{воздржан}};
доколку повеќе предложени слики добиле ист број гласови {{за}}, {{против}} и {{воздржан}}, или доколку никој не гласал, сликата која е избрана на Ризницата.


Избраната слика се поставува на главната страница.

Архив на избрани слики прикажани на Главната страница во текот на месец декември 2017 година.


1 декември 2017 2 декември 2017
Dülmen, Buldern, Schloss Buldern -- 2015 -- 0040-4.jpg
Дворецот Булдерн за време Божиќ. Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Wire tailed swallow2 @kannur.jpg
Кончестоопашеста ластовица (Hirundo smithii) како храни младо.
3 декември 2017 4 декември 2017
Dülmen, Kirchspiel, Börnste -- 2016 -- 5648.jpg
Вратиколисна фацелија (Phacelia tanacetifolia) во Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Umschreibung by Olafur Eliasson, Munich, December 2016 -04.jpg
„Опис“ (Umschreibung, 2004) — уметничка инсталација на Олафур Елијасон во седиштето на КПМГ, Минхен.
5 декември 2017 6 декември 2017
Laguna Miscanti, Chile, 2016-02-08, DD 25-30 PAN.JPG
Патека крај езерото Мискантиалтиплано во регионот Антофагаста, северно Чиле.
Pulkovo Airport panoramic view.jpg
Панорама на аеродромот „Пулково“ во Санкт Петербург, Русија.
7 декември 2017 8 декември 2017
HMS Belfast and Tower Bridge before sunrise.jpg
Музејскиот крстосувач „Белфаст“ на реката Темза со мостот Тауер бриџ во Лондон.
Munich Subway Station Großhadern 02.jpg
Гросхадерн“ — станица на Минхенското метро отворена во 1993 г.
9 декември 2017 10 декември 2017
Orthetrum luzonicum-Kadavoor-2016-10-15-002.jpg
Тробојно вилинско коњче (Orthetrum luzonicum)
Freezed XRD.jpg
Рендгенска кристалографија — постапка за утврдување на атомската и молекуларна структура на еден кристал.
11 декември 2017 12 декември 2017
Estación Central, Berlín, Alemania, 2016-04-21, DD 43-45 HDR.JPG
Вечерен поглед на Главната железничка станица во Берлин.
Malachite kingfisher (Corythornis cristatus cristatus).jpg
Малахитно рибарче (Corythornis cristatus) крај езерото Баринго, Кенија.
13 декември 2017 14 декември 2017
Mig-29s intercepeted by F-15s - DF-ST-90-05759.jpg
Два ловци МиГ-29 на пат кон аеромитинг во Британска Колумбија (Канада). Во пресрет доаѓаат американски ловци Ф-15 Орел.
Eerste zonnestralen strijken over een winters landschap. Pad tussen Put van Nederhorst en Langweerderwielen. Locatie, Langweerderwielen (Langwarder Wielen) en omgeving 01.jpg
Први сончеви зраци над патека во зимски предел. Фризија, Холандија.
15 декември 2017 16 декември 2017
Frost fog.jpg
Магла и слана крај железницата кај Госеберг во општината Лисешил, Шведска.
Mallnitz Tauerntal Zedelnig 20160807.jpg
Планината Цеделниг (2.330 м) и пасиште кај Малниц. Национален парк Високи Таури, Корушка, Австрија.
17 декември 2017 18 декември 2017
Goldmantelziesel.jpg
Златеста стоболка (Spermophilus lateralis) во Јута, САД.
Iglesia de Santo Domingo, Quito, Ecuador, 2015-07-22, DD 202-204 HDR.JPG
Главниот иконостас во богородичната капела на црквата „Св. Доминик“ во Кито, Еквадор.
19 декември 2017 20 декември 2017
Lacerta agilis female 2013 G1.jpg
Планинска гуштерица (Lacerta agilis, женка) во Украина.
Dülmen, Wiese am Strandbadweg -- 2016 -- 5670-6.jpg
Бодликава жица нафатена со иње. Дилмен, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
21 декември 2017 22 декември 2017
Aurora australis dancing over an LED illuminated igloo.jpg
Поларна светлина над осветлено иглу во снегот, давајќи му син изглед.
Agra 03-2016 14 Agra Fort.jpg
Внатрешен простор на тврдината во Агра, Индија
23 декември 2017 24 декември 2017
Münster, LVM, Skulptur -Zwei Pferde- -- 2016 -- 5969-75.jpg
Скулптурата „Два коња за Минстер“ (Штефан Хубер, 2002) во Минстер, Северна Рајна-Вестфалија, Германија.
Union Square, San Francisco December 2016.jpg
Плоштадот „Јунион сквер“ во Сан Франциско украсен за Божиќ.
25 декември 2017 26 декември 2017
Kefermarkt Kirche Flügelaltar Geburt 01.jpg
Рождество Христовокопаничарско дело на олтарот во црквата во Кефермаркт, Горна Австрија. Непознат мајстор, околу 1497 г.
Funifor Arabba Porta Vescovo 2.jpg
Жичница во Венето, Италија.
27 декември 2017 28 декември 2017
Sergey Lapushkin Stoneham 2012.jpg
Скијачот на даска Сергеј Лапушкин на Светското првенство 2012 во Квебек, Канада.
2 x Saab JAS-39 Gripen and 2 x Aero L-159 of the Czech Air Force, based at AFB Čáslav, inflight.jpg
Ескадрила на Чешкото воено воздухопловство: Сааб ЈАС-39 Грипен и Аеро Л-159 во парови.
29 декември 2017 30 декември 2017
Rotring S0214750 with Rapidograph 0.5 mm drawing 1.5–15 mm circles.jpg
Шестар со техничка писалка од марката „Ротринг“ и нацртани кружници од 1,5 до 15 мм.
Green monkey (Chlorocebus sabaeus) juvenile head.jpg
Млад зелен мајмун (Chlorocebus sabaeus) во Гамбија.
31 декември 2017
Фейерверк в морском порту Сочи 9 мая 2015 года.jpg
Огномет над пристаништето во Сочи, Русија.

Намена[уреди извор]

  • Избрана слика на главната страница за месец декември 2017 година.
  • thumb=yes — прикажува слика во рамка (минијатура)
  • title=yes — приказ на насловот (само ако се користи thumb=yes)
  • caption=no — не прикажувај опис
  • float=left/right — за поставање на сликата лево или десно (по основно = left)
  • day — датум за кој се бара сликата на денот